З'єднання деталей

З'єднання деталей — вид зв’язку між деталями у вузлах, складальних одиницях, механізмах. З’єднання можуть бути рухомими і нерухомими. Рухомі з'єднання допускають певну кількість ступеней свободи з'єднуваних деталей. Нерухомі з’єднання деталей і вузлів поділяють на дві основні групи: розбірні і нерозбірні. Розбірні з’єднання допускають розбирання і повторне збирання деталей, що з’єднуються. Нерозбірні з'єднання розібрати без їх пошкодження неможливо.

Рухомі з'єднання

Рухоме з'єднання, це з'єднання, що допускає вільне взаємне зміщення з'єднувальних елементів без деформування і порушення цілісності зв'язків за певним числом ступеней свободи. До рухомих з'єднань відносяться:

та інші з'єднання, у яких відносний рух деталей обумовлений конструкцією механізму. Рухоме з'єднання двох деталей носить називають кінематичною парою.

Детальніше: Кінематична пара

Нерухомі з'єднання

Нерухомі з'єднання деталей машин необхідні для розчленування машини на складальні одиниці і окремі деталі, спрощення технологічних процесів виготовлення та складання машин, забезпечення ремонту, відновлення та заміни деталей, для транспортування машин і вузлів, їх монтажу, установки і т.п.

Розбірні нерухомі з'єднання

Розбірними називають з'єднання, які можна неодноразово розбирати і знову збирати без руйнування або істотних ушкоджень з‘єднуваних елементів. До таких з'єднань відносяться:

Нерозбірні нерухомі з'єднання

Нерозбірними називають такі з'єднання, розбирання яких неможливе без руйнування з‘єднуваних елементів. До них відносяться:

Вони забезпечуються силами молекулярного зчеплення (зварні, паяні і клейові), механічними засобами (заклепкові, з натягом) або силами тертя.

Види з'єднань за призначенням

Відповідно до покладених на них функцій з'єднання поділяються на: