ОСНОВИ ТЕХНІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ

Електронний підручник

Головна

Теоретичні відомості

Лабораторні та практичні роботи

Тести

Додатки

Список використаних джерел

 

7. Винахід, корисна модель

 

7.1. Рекомендована послідовність складання заявки на винахід (корисну модель)

7.2. Пошук аналогів

7.3. Вибір прототипу

7.4. Формула винаходу

7.5. Опис винаходу (корисної моделі)

7.6. Ілюстративні матеріали

7.7. Реферат

 

Винахід - це вирішення утилітарних завдань у промисловості чи іншій сфері суспільно корисної діяльності людини, що відповідає визначеним законодавчим умовам надання правової охорони і визнання як винаходу компетентним державним органом.

 Опис : C:\Users\House\Desktop\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\ОТТ\teoria\7-vinahid_kor_model.files\image002.jpg

 

Корисна модель - результат творчої діяльності людини у сфері технології, пов’язаний з конструкторським використанням пристрою.

Корисні моделі відрізняються від винаходів, головним чином, двома аспектами:

-        для корисної моделі не потрібно винахідницького рівня;

-        максимальний термін охорони корисної моделі, передбачений законодавством, менший терміну охорони винаходу.

До 01.01.2004 р. в Україні була передбачена можливість отримання чотирьох видів охоронних документів на винахід (патенту на винахід, патенту на секретний винахід, деклараційного патенту на винахід і деклараційного патенту на секретний винахід) і двох видів охоронних документів на корисну модель (деклараційного патенту на корисну модель і деклараційного патенту на секретну корисну модель), що засвідчували пріоритет, авторство і право власності на винахід (корисну модель). З першого січня 2004 р. відповідно до Цивільного кодексу України заявки на деклараційні патенти не приймаються, що призвело до зростання ролі корисної моделі як результату інтелектуальної діяльності.

 

Опис : C:\Users\House\Desktop\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\ОТТ\teoria\7-vinahid_kor_model.files\image003.jpg

Рис. 7.1. Кулькова гвинтова передача 

 

 Об’єктом винаходу (корисної моделі) може бути:

-        продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослин і тварин тощо);

-        процес (спосіб);

-        нове застосування відомого продукту чи процесу.

Умови патентоздатності винаходу (корисної моделі) для надання правової охорони наступні: правова охорона надається винаходу (корисній моделі), що не суперечить публічному порядку, принципам гуманності і моралі та відповідає умовам патентоздатності.

Умови патентоздатності винаходу:

-        новизна;

-        винахідницький рівень;

-        промислова придатність.

Правова охорона корисній моделі надається, якщо вона відповідає таким умовам патентоздатності:

-        новизна;

-        промислова придатність.

Опис : C:\Users\House\Desktop\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\ОТТ\teoria\7-vinahid_kor_model.files\image004.gif

Рис. 7.2. Планетарна передача

 

Винахід (корисна модель) визнається новим, якщо він не є частиною рівня техніки, тобто відомості про цей винахід (корисну модель) не стали загальнодоступними у світі до дати подання заявки до Укрпатенту, або якщо заявлено пріоритет, до дати її пріоритету.

Винахід має винахідницький рівень, якщо для фахівця він не є очевидним, тобто не випливає явно із рівня техніки.

Винахід (корисна модель) визнається промислово придатним, якщо його може бути використано у промисловості або в іншій сфері діяльності.

 

Опис : C:\Users\House\Desktop\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\ОТТ\teoria\7-vinahid_kor_model.files\image005.jpg

Рис. 7.3. Циліндрична прямозуба зубчаста передача із зовнішнім зачепленням

 

Об’єктом корисної моделі може бути конструктивне виконання пристрою, що повинне характеризуватися явно вираженими просторовими формами.

Корисна модель може стосуватися тільки  будови пристрою. Це внутрішнє розташування елементів, з яких складається сам пристрій і зв'язок між ними. Наприклад, двигуни внутрішнього згоряння можуть мати різноманітні форми, але по своїй суті вони однакові, а їх внутрішня будова і є корисна модель.

Винахід і корисна модель - близькі між собою результати творчої діяльності. Вони повинні відповідати таким умовам патентоздатності, як умова світової новизни і промислової придатності. Але для корисної моделі не висувається умова винахідницького рівня. Принципова відмінність між ними складається в об’єкті: до винаходів належать продукти, способи і використання відомих рішень по новому застосуванню; до корисних моделей - конструктивне виконання пристрою.

 

 

Пропозиції, що не визнаються винаходами:

-        відкриття, наукові теорії і математичні методи;

-        методи організації і керування господарством;

-        плани;

-        умовні позначки, розклади, правила;

-        методи виконання розумних операцій;

-        алгоритми та програми для обчислювальних машин;

-        результати художнього конструювання;

-        топографії інтегральних мікросхем;

-        сорти рослин і породи тварин.

 

Опис : http://stat8.blog.ru/lr/0f14dc94ad9977aa061919ef43c7f9bc

Рис. 7.4. Циліндрична косозуба зубчаста передача

 

Згадані об’єкти не можуть визнаватися винаходами через свою специфічну особливість тому, що деякі з них є об’єктами інших результатів інтелектуальної діяльності. Наприклад, результати художнього конструювання, компонування інтегральних мікросхем, сорти рослин і породи тварин відносяться до нетрадиційних об’єктів інтелектуальної власності.

Процес отримання патенту на винахід, як правило, включає такі основні дії заявника:

1.    Оформлення заявки власними силами або із залученням відповідних фахівців.

2.    Подання до Укрпатенту заявки та документа про сплату збору за її подання (разом із заявкою або не пізніше встановленого законом терміну).

3.    Подання до Укрпатенту не пізніше встановленого законом терміну клопотання заявника про проведення кваліфікаційної експертизи заявки та документа про сплату відповідного збору.

4.    Подання до Укрпатенту після одержання рішення про видачу патенту, але не пізніше встановленого законом терміну документу про сплату державного мита за видачу патенту.

 

Опис : C:\Users\House\Desktop\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\ОТТ\teoria\7-vinahid_kor_model.files\image007.jpg

Рис. 7.5. Гвинтова передача

 

Взагалі, процедура патентування винаходу з кваліфікаційною експертизою, в середньому займає 18 місяців і є досить складною. Пересічному винахіднику іноді буває важко розібратися у тонкощах цієї процедури. У цій ситуації доцільно звертатися за допомогою до патентного повіреного.

Термін дії патенту на винахід становить 20 років, а патенту на корисну модель - 10 років від дати подання заявки на видачу відповідного патенту. Але при цьому треба мати на увазі, що до 1 січня 2011 року в Україні будуть діяти деклараційні патенти на винахід, а до 1 січня 2015 року-деклараційні патенти на корисну модель, заявки на які були подані до Укрпатенту до набрання чинності нового Цивільного кодексу України.

  

 Опис : http://stat8.blog.ru/lr/0f154916bcb4dd2e4bcac99d59eb68c8

Рис. 7.6. Циліндричні зубчасті передачі можуть бути й такими

 

Власник патенту на винахід має такі права:

-        використовувати винахід (корисну модель) за своїм розсудом, якщо використання не порушує прав інших власників патентів;

-        перешкоджати неправомірному використанню винаходу (корисної моделі), в тому числі забороняти таке використання;

-        передавати на підставі договору право власності на винахід (корисну модель) будь-якій особі, яка стає його правонаступником;

-        дозволяти використання винаходу (корисної моделі) на підставі ліцензійного договору.

Права, що виникають з патенту, діють від дати публікації відомостей про його видачу.

Патент України діє тільки на території України. Для того, щоб винахід охоронявся в іншій країні, його необхідно запатентувати в цій країні.

 

Опис : C:\Users\House\Desktop\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\ОТТ\teoria\7-vinahid_kor_model.files\image009.jpg

Рис. 7.7. Багатоступінчастий циліндричний редуктор

 

До подання заявки на одержання охоронного документа на винахід (корисну модель) в орган іноземної держави, заявник зобов’язаний подати заявку до Укрпатенту і повідомити його про наміри здійснити таке патентування. У разі відсутності заборони протягом 3 місяців від дати надходження цього повідомлення до Укрпатенту заявку на одержання патенту на винахід (корисну модель) може бути подано в орган іноземної держави. Державний департамент інтелектуальної власності може дозволити запатентувати винахід (корисну модель) в іноземних державах раніше зазначеного строку.

 

7.1. Рекомендована послідовність складання заявки на винахід

(корисну модель)

 

Заявка подається в Укрпатент за адресою: Державне підприємство «Український інститут промислової власності» (Укрпатент), вул. Глазунова, 1, м. Київ, 42, 01601.

  

Опис : C:\Users\House\Desktop\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\ОТТ\teoria\7-vinahid_kor_model.files\image010.gif

Рис. 7.8. Черв’ячна передача

 

Подають заявку:

-        автор(и) винаходу;

-        законний спадкоємець автора або інша фізична або юридична особа, що отримала від автора або його спадкоємця право на подачу заявки на договірній основі;

-        роботодавець автора за наявності документа, підтверджуючого передачу повноважень роботодавцю.

 

 

Склад заявки:

-        заява про видання патенту (3 прим.);

-        опис винаходу, що розкриває його з повнотою, достатньою для здійснення (3 прим.);

-        формула винаходу, що висловлює його суттєвість і повністю основана на описі (3 прим.);

-        креслення і інші ілюстративні матеріали, якщо вони необхідні для розуміння суттєвості винаходу (3 прим.);

-        реферат (3 прим.);

-        документ, що підтверджує сплату збору в розмірі 26 грн. або звільняючий від нього (частково або повністю) (1 прим.);

-        інші документи (при необхідності, зазначені в заяві) (1 прим.).

 

 

 

7.2. Пошук аналогів

 

Аналоги – об’єкти  того ж призначення, що й об’єкт патентного дослідження, подібні по технічній сутності і по результату, що досягається при їхньому використанні.

Процедуру патентного пошуку можна представити з таких етапів:

1 – визначення предмета пошуку (конкретизація і складання рубрикатора по темі);

2 – визначення кола країн;

3 – вибір часового інтервалу пошуку (при плануванні – 7…10 років; при патентних дослідженнях – 10…15 років; при дослідженнях патентоспроможності рішень – 50 років, а при дослідженні патентної чистоти – за термін дії патентів);

4 – перегляд і добір описів винаходів (пошуки: тематичний, іменний, нумераційний, з використанням бібліографічних посилань; патентів – аналогів).

 

Опис : C:\Users\House\Desktop\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\ОТТ\teoria\7-vinahid_kor_model.files\image011.jpg

Рис. 7.9. Черв’ячний редуктор

 

Для пошуку аналогів виконується спочатку аналіз технічного рішення, де:

-        для пристрою виписують усі функціональні елементи (вузли, деталі, блоки) з вказівкою функцій, виконуваних кожним з елементів;

-        для способу виписують ознаки, що характеризують наявність операцій і прийомів, утворюючих спосіб.

-        Пошук інформації про винахід проводиться, як правило, для рішення однієї з таких задач:

-        прогнозування тенденцій розвитку техніки;

-        визначення новизни технічних рішень, що заявляються як винаходи;

-        визначення патентної чистоти об’єктів техніки у відношенні винаходів.

Далі виділяють сукупності істотних ознак об’єкта, завдяки яким можна одержати той технічний результат, що заявляється.

 

 

Прототип або “найближчий аналог” - найбільш близький до винаходу аналог по технічній сутності і результату, що досягається, при його використанні. Треба пам’ятати, що аналогів може бути багато, а прототип завжди один.

Існують два способи визначення прототипу з аналогів:

1)    за максимальною кількістю подібних ознак заявленого об’єкта винаходу й ознак аналога;

2)    по одній (двом) істотній ознаці, що у більшому ступені в порівнянні з іншими впливає на досягнення позитивного ефекту і яку представляється можливим виділити з числа подібних з ознаками аналога.

На практиці частіше використовується перший спосіб.

 

7.4. Формула винаходу

 

Формула винаходу – це складена по встановленим правилам стисла словесна характеристика технічної суті винаходу, що містить сукупність його істотних ознак, достатніх для досягнення зазначеного заявником технічного результату.

  

Опис : http://stat8.blog.ru/lr/0f168870bc864d49f951cf8e63e0bb1a

Рис. 7.10. Циліндрична  зубчаста передача з арковими зубами

 

 Формула винаходу має чотири основних призначення:

-        стисло і  чітко висловити технічну суть винаходу, тобто відобразити в логічному визначенні об’єкт винаходу сукупністю його істотних ознак;

-        визначити межі винаходу, тобто межі прав власника патенту на винахід, встановлені Положенням і іншими нормативними актами;

-        служити засобом відзнаки об’єкту винаходу від інших об’єктів або визначення схожості для встановлення факту використання винаходу;

-        давати стислу, але достатню інформацію відповідним фахівцям про продукт або спосіб, що досягається винаходом в області, до якої він відноситься.

Формула винаходу повинна базуватися на описі, і може бути одно ланковою (один пункт не нумерується) і багатоланковою (два і більше пунктів нумеруються арабськими цифрами).

Формулу (або кожний пункт багатоланкової формули) викладають в вигляді одного речення, окремі частини якого відділяють комами.

 

Опис : C:\Users\House\Desktop\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\ОТТ\teoria\7-vinahid_kor_model.files\image013.jpg

Рис. 7.11. Механічна коробка передач сучасного автомобіля

 

Ознаки винаходу у формулі викладають таким чином, щоб забезпечити можливість їх ідентифікації, тобто однозначного розуміння їх змісту фахівцем на основі відомого рівня техніки.

 

7.5. Опис винаходу (корисної моделі)

 

Опис винаходу складається з таких розділів (обов’язкова структура):

-        галузь техніки, до якої належить винахід;

-        рівень техніки;

-        суть винаходу;

-        перелік фігур, креслення (якщо на них є посилання в описі);

-        відомості, які підтверджують можливість здійснення винаходу.

 

7.6. Ілюстративні матеріали

 

Креслення та інші матеріали подаються у випадку, якщо вони необхідні для розуміння винаходу, викладеного в описі. Графічні матеріали (креслення, схеми, графіки, малюнки та ін.) мають бути суворо погоджені з текстом опису і давати чітке уявлення про об’єкт винаходу.

 

Опис : C:\Users\House\Desktop\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\ОТТ\teoria\7-vinahid_kor_model.files\image014.gif 

Рис. 7.12. Автомобільний диференціал

 

7.7. Реферат

 

Реферат  є викладенням змісту опису винаходу, включає (без абзаців до 200 слів або 1000 знаків):

-        Об’єкт винаходу.

-        Галузь застосування.

-        Суть винаходу.

-        Альтернативні рішення (якщо вони є).

-        Технічний результат.

Реферат складають таким чином, щоб він міг бути ефективним засобом пошуку у відповідній галузі техніки.

 

Питання для самоконтролю

 

1. Що таке винахід?

2. Дайте визначення корисної моделі.

3. Вкажіть умови патентоздатності винаходу.

4. Назвіть пропозиції, що не визнаються винаходами.

5. Зазначте права власника патенту на винахід.

6. Вкажіть склад заявки про видання патенту.

7. Назвіть визначення формули винаходу та її основні призначення.

 

 

Попередня тема

На початок

Наступна тема

© 2019 ДУ «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти»

03151, м. Київ, вул. Смілянська, 11