ОСНОВИ ТЕХНІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ

Електронний підручник

Головна

Теоретичні відомості

Лабораторні та практичні роботи

Тести

Додатки

Список використаних джерел

  

Практичне заняття 1

 

Тема: Ознайомлення із законодавством у сфері інтелектуальної власності

 

Мета: Ознайомитися із законодавством у сфері інтелектуальної власності. Оволодіти принципами формування правового поля (законодавчої бази) у сфері охорони інтелектуальної власності в Україні. Сформувати у студентів знання понятійних категорії авторського права та суміжних прав, їх основних ознак і сфер застосування ля оволодіння навичками створення об’єктів авторського права і суміжних прав, а також їх правового захисту.

 

Обладнання робочого місця:

робочий зошит практичних робіт, комп’ютери, додаток 1.

 

Література:

1.    Конституція України: від 28 червня 1996 р.

2.    Паризька конвенція про охорону промислової власності від 20 березня 1883 р.

3.    Цивільний кодекс України від 16.01.2003 p. № 435-IV.

4.     Про охорону  прав  на винаходи  і  корисні  моделі:  Закон України від 15.12.1993 р. 3687-ХП (зі змін, і допов.).

5.    Про охорону прав на промислові зразки Закон України від 15.12.1993 № 3688-ХІІ (зі змін, і допов.).

6.    Про авторське право і суміжні права. Закон України від 23 грудня 1993 р. №3792

7.     Липчук В.О., Шимко B.C., Борхаленко Ю.О., Войтухів П.В. Основи технічної творчості: конспект лекцій. - К.: НМЦ, 2002. - 82 с.

8.    Гарькавий А. Д., Середа Л. П., Кузнєцов Ю. М. Інтелектуальна власність в аграрному виробництві. - Вінниця: Вінницький ДАУ, 2004.-210 с.

9.  http://www.ukrpatent.org/ua/  Державне підприємство. Український інститут промислової власності.

10. http://sips.gov.ua/  Державна служба інтелектуальної власності.

 

Зміст і послідовність виконання завдання:

1. Ознайомитися з законодавством України у сфері інтелектуальної власності.

2. Ознайомитися з сайтами http://www.ukrpatent.org/ua/  , http://sips.gov.ua/  

3. Дати відповіді на завдання практичної роботи.

4. Зробити висновок.

5. Дати відповідь на контрольні питання.

 

Теоретичні відомості

Правові засади розвитку творчої діяльності людини і охорони її результатів закладені в Конституції України, яка проголосила свободу літературної, художньої і технічної творчості й захист інтелектуальної власності. У ст. 54 Конституції закріплено основний принцип охорони інтелектуальної власності - кожен громадянин має право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності, ніхто не може використовувати або поширювати їх без його згоди, за винятками, встановленими законом.

Крім Цивільного кодексу, авторське і патентне право регулюються Кримінальним кодексом і Кодексом про адміністративні правопорушення, в яких передбачено відповідальність за порушення авторських прав і патентного права. Їх регламентація передбачена Цивільно-процесуальним кодексом, Господарським кодексом, Господарсько-процесуальним кодексом, Митним кодексом.

  Авторське право розглядають як складову частину цивільного права, але воно, крім Цивільного кодексу, регулюється і спеціальним законом. Таким з є Закон України від 23.12.1993 р. „Про авторське право і суміжні права". Він базується на міжнародних нормах використання творів, враховує сучасні тенденції правового регулювання традиційних і нових об'єктів авторського права. У Законі також передбачено охорону суміжних прав, тобто права тих, хто доносить до публіки створені авторами твори - виконавці, організації телемовлення й виробники фонограм.

Патентне право регулюється такими Законами України:

„Про охорону прав на винаходи і корисні моделі" від 15.12.1993 року;

„Про охорону прав на промислові зразки" від 15.12.1993 року;

„Про науково-технічну інформацію" від 23.06.1993 pоку.

 

Суб'єкти, об'єкти права інтелектуальної власності.

Суб'єкти права Інтелектуальної власності - це особи, яким можуть належати права володіння, легітимації, користування, розпорядження та захисту прав на результати інтелектуальної, творчої діяльності.

Суб'єктами права інтелектуальної власності можуть бути два види суб'єктів: 1) творець (творці) об'єкта права інтелектуальної власності; 2) інші особи, яким належать особисті немайнові та (або) майнові права інтелектуальної власності.

Творець - це особа, результати інтелектуальної, творчої діяльності якої є або можуть бути визнані об'єктами права інтелектуальної власності. Коло суб'єктів, які визнаються творцями, у законі (ст.421 ЦК) не визначене І не обмежене певними вимогами до їх віку, стану здоров'я, дієздатності тощо. У зазначеній нормі ЦК наведений лише приблизний перелік осіб, які створюють той чи інший об'єкт права Інтелектуальної власності: автор, виконавець, винахідник тощо. Звідси випливає, що для суб'єктів права інтелектуальної власності характерною є однакова дієздатність суб'єктів "творчого процесу. Іншими словами, творцями будь-яких результатів творчої діяльності можуть бути як повнолітні, так і неповнолітні особи.

 

Контрольні питання:

1. Що таке творчість?

2. Що таке відкриття?

3. Що таке винахід?

4. Кого в українському законодавстві визнають виконавцем?

5. Що захищають суміжні права по відношенню до виконавців?

6. Хто в Україні опікується проблемами захисту прав авторів об’єктів інтелектуальної власності?

 

Домашнє завдання:

Оформити ЗВІТ до виконаної роботи.

 

 

 

Звіт 1

Наступна тема

© 2019 ДУ «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти»

03151, м. Київ, вул. Смілянська, 11