ОСНОВИ ТЕХНІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ

Електронний підручник

Головна

Теоретичні відомості

Лабораторні та практичні роботи

Тести

Додатки

Список використаних джерел

  

Практичне заняття 2

 

Тема: Робота з патентними бюлетенями

 

Мета: Поглибити знання з питань патентної інформації, документації. З’ясувати, з якою метою та як, у винахідницькій діяльності здійснюється патентний пошук.

  

Обладнання робочого місця:

робочий зошит практичних робіт, комп’ютери, додаток 2, додаток 3.

 

Література:

1.    Конституція України: від 28 червня 1996 р.

2.    Паризька конвенція про охорону промислової власності від 20 березня 1883 р.

3.    Цивільний кодекс України від 16.01.2003 p. № 435-IV.

4.    Про охорону  прав  на винаходи  і  корисні  моделі:  Закон України від 15.12.1993 р. 3687-ХП (зі змін, і допов.).

5.    Про охорону прав на промислові зразки Закон України від 15.12.1993 № 3688-ХІІ (зі змін, і допов.).

6.    Про авторське право і суміжні права. Закон України від 23 грудня 1993 р. №3792.

7.     Липчук В.О., Шимко B.C., Борхаленко Ю.О., Войтухів П.В. Основи технічної творчості: конспект лекцій. - К.: НМЦ, 2002. - 82 с.

8.    Стандарт SТ.9 Рекомендації щодо бібліографічних даних, які стосуються патентів та свідоцтв додаткової охорони (SPC) і пов’язані з ними.

9.    ДСТУ 3294–95; ДСТУ 3574–97; ДСТУ 3574–97; ДСТУ 2392–94; ДСТУ 2398–93.

10.  http://www.ukrpatent.org/ua/ Державне підприємство. Український інститут промислової власності.

11.  http://sips.gov.ua/ Державна служба інтелектуальної власності.

12.  iii.ua/newcipip/contrd/ru/ Украинский центр инноватики и патентно-информационных услуг.

 

Зміст і послідовність виконання завдання:

1.    Ознайомитися з сайтами http://www.ukrpatent.org/ua/ , http://sips.gov.ua/.

2.    Ознайомлення з переліком офіційних бюлетенів промислової власності, наявних у ФГК.

3.    Ознайомлення з переліком патентної документації на CD-ROM та DVD, наявної у ФГК.

4.    Дати відповіді на завдання практичної роботи.

5.     Зробити висновок.

6.     Дати відповідь на контрольні питання.

 

Теоретичні відомості

Патентна документаціяце сукупність документів, що містять відомості про результати науково-технічних досліджень і проектно-конструкторських розробок, заявлених чи визнаних відкриттями, винаходами, промисловими зразками, корисними моделями, а також відомості про охорону прав винахідників, патентовласників, власників дипломів на відкриття і свідоцтв про реєстрацію промислових зразків, корисних моделей і товарних знаків.

Під патентною інформацією розуміється патентна документація в процесі її передачі, переробки і використання. Розрізняють первинну і вторинну патентну документацію. До первинної відносять: описи винаходів до опублікованих заявок, авторським посвідченням і патентам; офіційні патентні бюлетені, видавані патентними відомствами; покажчики до патентних бюлетенів; реферативні журнали і збірники патентів. До вторинної патентної документації відносять анотації, реферати описів винаходів, огляди і т.п.

Основним джерелом інформації про винаходи є описи винаходів. Вони видаються типографським способом по строго визначеній формі у виді листків чи брошур. Опис складається з бібліографічної частини, опису, формулювання предмета винаходу, графічних матеріалів, а також посилань на інші документи, що мають відношення до даного опису.

Офіційні бюлетені «Відкриття, винаходи», «Промислові зразки, товарні знаки» виходять чотири рази на місяць. У них друкуються відомості про зареєстровані відкриття і винаходи, на яких видані авторські посвідчення і патенти, а також відомості про видачу охоронних документів на промислові зразки і товарні знаки. Крім того, повідомляються зміни в правовому положенні охоронних документів.

Патентна документація зберігається в патентних фондах і являє собою повні, систематизовані збори відомостей про науково-технічні досягнення за останні 150—200 років. Довідково-пошуковий апарат дозволяє швидко знаходити необхідну інформацію з того чи іншого питання.

Система патентної інформації включає: мережу патентних фондів; службу поточного (сигнального) інформування про нові заявки на винаходи, авторські посвідчення і патенти; службу довідково-інформаційного обслуговування даними про винаходи і винахідників.

Патентні фонди — головні елементи цієї системи. Їхнє призначення — підготовка документації для використання фахівцями народного господарства країни. До складу фондів входять описи до охоронних документів, матеріали довідково-пошукового апарата, нормативна і методична література. Патентні фонди розділяються на Державний (центральний), територіальні і галузеві.

Державний (центральний) патентний фонд є еталонним фондом і нараховує велику кількість найменувань описів винаходів до патентів і опублікованих заявок. Крім того, він має у своєму розпорядженні описи винаходів чи мікрофотокопії ведучих розвинених країн. Центральний патентний фонд є базовим для проведення експертизи заявок на винаходи. Його матеріали використовуються також для створення територіальних і галузевих фондів, тобто копії описів винаходів можуть бути їм передані.

Територіальні патентні фонди створені в міжгалузевих територіальних органах науково-технічної інформації. Їхня задача складається в забезпеченні патентною інформацією підприємств (організацій) даного регіону, що не мають своїх патентних фондів.

Галузевий патентний фонд — це сукупність патентних фондів підприємств і організацій галузі. Вони створюються за рішенням міністерства чи відомства при окремих НДІ, промислових підприємствах, у вузах і т.д.

Функціонування системи патентної інформації забезпечують: науково-виробниче об'єднання «Пошук», до складу якого входить науково-дослідний інститут патентної інформації (НДІПІ) і виробничо-поліграфічне підприємство «Патент»,  центр патентно-інформаційного обслуговування «Інформпатент». Виданням патентної інформації також займаються інститут наукової і технічної інформації (ІНіТІ) АН, галузеві і міжгалузеві територіальні органи інформації, патентно-інформаційні органи великих підприємств і організацій.

Сигнальну інформацію про нові винаходи випускають органи інформації НДІПІ, ІНіТІ. Так, відомості про нові відкриття, винаходи, промислові зразки і товарні знаки публікуються в бюлетенях Держкомвинаходів «Відкриття, винаходи», «Промислові зразки, товарні знаки», бібліографічному покажчику «Винаходи за кордоном» і ін.

Фонди патентної інформації несуть у собі різноманітні відомості про відкриття, винаходи, промислових зразках, товарних знаках. У повсякденній практиці часто необхідно їх знайти. Пошук таких відомостей називають патентним пошуком.

Патентний пошук може проводитися з метою встановлення рівня технічного рішення, обсягу прав патентовласника й умов їхньої реалізації, прототипу певного пристрою і т.д. У залежності від мети розрізняють кілька видів патентного пошуку: тематичний, іменний, нумераційний і пошук патентів-аналогів.

Найбільше часто виникає необхідність у тематичному пошуку. Його проводять для виявлення винаходів, що мають відношення до досліджуваного питання, теми. Необхідність у такій інформації виникає, наприклад, при розробці нової техніки і технології, що відповідає світовим стандартам. В даний час не можна конструювати нові машини, створювати сучасні технології виробництва, будувати споруди, випускати продукцію без обліку новітніх досягнень науки і техніки, тому що моральний їхній знос може відбутися раніш, ніж фізичний.

Іменний (фірмовий) пошук спрямований на виявлення охоронних документів конкретного особи чи фірми.

Нумераційний пошук ведеться з метою установити ряд обставин, що стосуються конкретного охоронного документа: його тематичну приналежність, зв'язок з іншими документами, правовий статус і т.д.

Пошук патентів-аналогів проводиться з метою виявлення патентів, виданих у різних країнах на один і той же винахід. Цей вид пошуку необхідний як для винахідників, так і для експертів. Винахідники ним користуються для визначення інформації про винаходи по досліджуваному питанню, а експерти — для вирішення питань пріоритету.

Патентний пошук у багатьох випадках ведуть, користуючись спеціальними покажчиками, які мають фонди. Однак через наявність у фондах великої кількості документів, для здійснення швидкого і глибокого пошуку використовуються різні інформаційно-пошукові системи (ІПС). Вони розділяються на документальні, фактографічні і комбіновані. У документальні системи вводяться відомості, що відбивають зміст документів. У цьому випадку документ зберігається у вигляді пошукового образа, що може бути представлений, наприклад, переліком найбільш характерних слів (термінів, словосполучень).

Точність відображення змісту документа в пошуковому образі, введеному в пошукову систему, визначається застосуванням у системі інформаційно-пошукової мови і критерію значеннєвої відповідності. У фактографічних системах пошуку звичайно зберігаються відомості, витягнуті з документів у вигляді формалізованих даних (елементи бібліографічного опису, цифрові параметри, формули і т.п.), що дозволяють швидко вести пошук. Комбіновані системи пошуку дозволяють вести пошук як по формалізованих елементах, так і з використанням методів аналізу змісту документа.

У залежності від типу використовуваних засобів, крім того, ІПС розділяються на ручні, механізовані й автоматизовані. У системах ручного пошуку, у яких пошук необхідних документів ведеться без застосування механізованих пошукових засобів, використовують різні покажчики. У механізованих системах процедура пошуку здійснюється з частковим застосуванням пошукових пристроїв. Такими пристроями є різні механічні селектори, машини для сортування 80-колонних перфокарт і ін. Пошукові системи, у яких пошук здійснюється автоматично з обліком заданих заздалегідь критеріїв значеннєвої відповідності, називаються автоматизованими пошуковими системами. До таких систем відносяться, наприклад, пошукові системи, реалізовані на ЕОМ.

Швидкому і повному ознайомленню фахівців з досягненнями в тій чи іншій області техніки сприяє Міжнародна класифікація винаходів (МКВ). Вона одержала всесвітнє визнання і введена в якості основної в нашій країні.     МКВ прийнята в 1954 р. патентними відомствами країн - учасниць Європейської ради. Протягом минулих років вона періодично переглядалася, удосконалювалася. З 1 січня 1980 р. набрала сили 3-я редакція МКВ.

 

Контрольні питання:

1. Який принцип побудови міжнародної класифікації винаходів (МКВ)?

2. Що входить до системи патентної Інформації?

3. Що таке патентні фонди, їх склад та призначення?

4. Що таке галузевий патентний фонд? Де його створюють? Яке призначення?

5. З якою метою ведеться патентний пошук?

 

Домашнє завдання:

Оформити ЗВІТ до виконаної роботи.

 

 

 

Попередня тема

Звіт 2

Наступна тема

© 2019 ДУ «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти»

03151, м. Київ, вул. Смілянська, 11