ОСНОВИ ТЕХНІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ

Електронний підручник

Головна

Теоретичні відомості

Лабораторні та практичні роботи

Тести

Додатки

Список використаних джерел

 

1. Вступ

 

Сучасний технік-механік повинен володіти глибокими знаннями у галузі науки та техніки, а також методологією науково-технічної творчості. Дисципліна «Основи технічної творчості» призначена для формування творчого потенціалу, необхідного для самостійної постановки нових технічних завдань, рішення завдань пошуку та дослідження нових конструкторсько-технологічних рішень, які в кінцевому рахунку забезпечують підвищення якості продукції, досягнення світового рівня створених об’єктів, значну інтенсифікацію виробництва та економію ресурсів.

 

Опис : Опис : м36

 

Дисципліна складається з лекційних, практичних занять, самостійної роботи студентів і охоплює основні поняття, термінологію, принципи, методи пошуку і створення нових рішень, міжнародне співробітництво в області технічної і наукової творчості

У результаті вивчення дисципліни студент повинен

знати:

-   документи Верховної Ради України та Уряду щодо розвитку вина­хідництва і раціоналізації;

-   особливості і організацію дослідницької і творчої роботи на під­приємствах АПК;

-   основні методи творчих досліджень;

-   основи патентної і науково-технічної інформації;

-   правові аспекти захисту інтелектуальної власності.

Уміти:

-   користуватися творчими методами дослідження;

-   складати методику постановки досліду;

-   розробляти творчі роботи;

-   оформляти реєстраційні документи на винахід, раціоналізаторську пропозицію;

-   розрахувати економічний ефект від впровадження винаходу, раціоналізаторської пропозиції;

-   оформляти “Куток раціоналізатора (новатора)”;

-   організовувати конкурси раціоналізаторів (готувати постанови, об’яви, проводити роз’яснювальну роботу).

 

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House\Desktop\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\ОТТ\teoria\vstup.files\image002.gif

Рис. 1.1.  Кулачковий механізм

 

Дисципліни, що забезпечують базовий рівень знань, необхідних для вивчення даної дисципліни-фізика, математика, хімія, технічна механіка, матеріалознавство і технологія конструкційних матеріалів.

Знання та навички, одержані та засвоєні студентами у процесі вивчення курсу «Основи технічної творчості», будуть використані при вивченні низки дисциплін професійно-орієнтованого циклу знань, в процесах курсового і дипломного проектування, а також в наступній виробничій діяльності на підприємстві.

Практичні заняття пов’язані з пошуком нових технічних рішень, а також оформленням об’єктів технічної творчості у вигляді заявки на винахід або корисну модель.

Характерною особливістю сучасного стану технічного прогресу в нашій країні є боротьба за скорочення термінів вирішення технічних про­блем, що виникають, посилення роботи щодо знаходження і використання резервів, підвищення ефективності виробництва на основі більш раціонального використання виробничого потенціалу держави, економії всіх видів ресурсів, росту трудової, соціальної і національної активності людей.

 

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House\Desktop\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\ОТТ\teoria\vstup.files\image003.jpg

Рис. 1.2.  Гурток технічної творчості

 

Масштабність і відповідальність завдань у галузі створення і вико­ристання нової техніки та прогресивних технологій, механізація тваринни­цтва та скорочення ручної праці потребують подальшого піднесення винахі­дницької та раціоналізаторської творчості, які повинні дати на озброєння агропромислового комплексу необхідні високоефективні рішення.

Певна частка цієї важливої роботи припадає і на навчальні заклади  I -II рівнів акредитації.

Для сучасного молодшого спеціаліста здібності винахідника просто необхідні. До цього спонукає саме життя.

Молодший спеціаліст повинен володіти комплексом професійно-важливих якостей, які визначають ефективність його діяльності при робо­ті на виробництві. Він повинен у достатній мірі володіти сучасними методами науково-технічної творчості, раціоналіза­торської роботи. Саме науково-технічна творчість створює найбільш  сприятливі організаційні, психологічні і педагогічні передумови для розвитку творчих здібностей особистості, виховання любові до праці, соціальної ак­тивності молоді.

Тому перед вищими навчальними закладами стоїть завдання вихо­вання і підготовки фахівців, озброєних знаннями, вміннями та навиками самостійної аналітичної та дослідницької роботи. Адже для розвитку мо­лодої держави України належить ще багато зробити, і чільне місце в цій роботі відводиться винахідництву та раціоналізаторству.

  

 

Щоб прищепити ці якості майбутнім фахівцям, необхідно  виховувати любов до технічної творчості і дослідницької роботи під час теоре­тичних та практичних занять, гурткової роботи, виробничих та навчальних практик, курсового та дипломного проектування.

Особливого значення дисципліна «Основи технічної творчості» на­буває в наш час, коли нової, досконалої вітчизняної техніки мало і за вар­тістю вона майже недосяжна виробникам сільськогосподарської продукції. Необхідно вдосконалювати ту наявну техніку, яку маємо на сьогоднішній день, створювати нове, тобто бути постійно в пошуку.

Один письменник із поїздки по післявоєнній Німеччині привіз суве­нір кайдани VIII століття, виготовлені відомим майстром; демонструючи своїм друзям цей виріб, він надів кайдани на руки, і ... вони несподівано замкнулись на його зап’ястях. Отвір для ключа є, а самого ключа немає. Після тривалих мук, проб розпилювання міцної сталі знайшовся в Москві майстер, який з допомогою виготовлених ним різних відмичок відкрив хи­трий замок. Яким повинен бути універсальний замок? Ваша думка?

 

http://www.museum.kyoto-u.ac.jp/english/materials/mech5coup.gif 

Рис. 1.3. Муфта кулачково–дискова компенсуюча  (муфта Олдема)

 

Одна із закордонних фірм, що випускає ножі для очищення картоплі, почала мати проблеми із реалізацією продукції. Ножі виготовлялись із міцної сталі, були привабливими, з доброю пластмасовою ручкою, і швидко завоювали по­пулярність. Але через декілька років потреба в ножах різко зменшилась: ножі не ламались, дуже мало сточувались - домогосподаркам не був по­трібен другий ніж. Фірма, не бажаючи мати збитки, звернулась до спеціа­лістів з творчого вирішення завдань: як підвищити попит на ці ножі, не по­нижуючи високої якості і без затрат на нову рекламу? Ваша пропозиція? 

Випускні труби вантажних автомобілів, тракторів мають великий ді­аметр, тому їх потрібно закривати ковпачком під час стоянки для запобі­гання попадання в них забруднень і будь-яких сторонніх предметів. Знімні ковпачки швидко губляться, а відкидні під дією вихлопних газів кришки неефективні, так як шарнір або пружина кріплення забиваються сажею, брудом і перестають працювати. Потрібна кришка, яка працює з абсолют­ною надійністю. Ваша пропозиція?

 

м17

Рис. 1.4. Кришка випускної труби

Як ви бачите, що:

-   немає людей не здібних до творчості. Людина створена для творчості, а система освіти і виховання зобов'язана розкрити ці можливості в кожного;

-    здібність до творчості і є головною різницею людини від тварини;

-  ... всі знають, що не можна. Але з’являється людина, яка не знає, що це не можна. Вона і робить відкриття (Ейнштейн)

 

26

Рис. 1.5. Альберт Ейнштейн

 

Сучасний спеціаліст повинен не тільки виконувати роботу за інстру­кцією, за встановленим режимом, але й думати над удосконаленням техні­чного процесу, вносити пропозиції щодо поліпшення технології і організа­ції виробництва, тобто він повинен володіти комплексом професіонально важливих якостей, що визначають ефективність його діяльності в суспіль­ному виробництві. Він повинен бути спеціалістом творчим, добре володіти сучасними методами науково-технічної творчості, раціоналізаторської ро­боти.

Вивчаючи в коледжі спеціальні дисципліни, проходячи виробничу технологічну практику в господарстві, ви пересвідчились, що втрати зерна при збиранні зернових культур перевищують 8...10% (за 10 днів), а насін­ня люцерни 50...60%. Втрати одного відсотка біологічного врожаю при врожайності 30 ц/ га складає 30т з кожної 1000 га площі. Щоб усунути втра­ти необхідно правильно переобладнати збиральну техніку, використовува­ти відповідні пристосування. Над цим багато працювали механізатори - раціоналізатори сільського господарства та колективи науково-дослідних інститутів.

На сьогоднішній день на підприємствах агропромислового комплек­су впроваджується більше 150 тисяч раціоналізаторських пропозицій з ве­ликим економічним ефектом. 90% всіх новаторських пропозицій подають­ся виробниками: робітниками, технологами, майстрами, конструкторами та ін., з них новаторів-жінок не більше 11%.

  

 

З великої кількості раціоналізаторські пропозиції спрямовані на:

-      зниження трудомісткості продукції, 31,7%;

-      економію сировини, матеріалів, 22,8%;

-      поліпшення умов праці і техніки безпеки, 10,3%;

-      удосконалення обладнання оснащення інструмента, 10%;

-      механізацію і автоматизацію виробничих процесів, 9,7%;

-      поліпшення якості продукції, 7,9%;

-      економію електроенергії, 4,4%;

-      допоміжні роботи, 3,2%.

-   30...37% - раціоналізаторських пристроїв направлені на полегшення фізичної праці;

-   20...26% - на її ліквідацію;

-   11...16% - на збільшення творчих функцій у праці.

Тому враховуючи значення раціоналізації і винахідництва в приско­ренні науково-технічного прогресу в вищих навчальних закладах України в навчальний процес ввели дисципліну, при вивченні якої студенти пови­нні ознайомитись із основами раціоналізаторської роботи та патентознавства.

 

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House\Desktop\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\Електронний підручник ОТТ 17.04.2016\ОТТ\teoria\vstup.files\image007.gif

Рис. 1.6. Просторовий кулачковий механізм

 

Мета вивчення дисципліни - підготувати студентів до активної твор­чої роботи в предметних гуртках, у періоди навчальних і виробничих прак­тик, курсового і дипломного проектування. Знання з основ технічної твор­чості і початкові навики творчості, одержані в поза аудиторній творчій ро­боті, логічно приведуть до більш широкої участі випускників технікуму в новаторській діяльності з перших років їх самостійної роботи на виробниц­тві.

Якою повинна бути людина-винахідник?

Суспільна необхідність, технічні можливості, науковий метод - все це лише ґрунт, на якому може з'явитися нове; але на цьому ґрунті посади­ти і виростити врожай може лише людина.

Тому винахіднику необхідно:

почуття новизни. Мільйони людей бачили, як в небо посилають сигнальні і бойові ракети. Але лише одній людиніКостянтину Едуардовичу Ціолковському , першому прийшла в голову думка про можливість польоту в космос, до інших планет. Для цього потрібно лише добре розви­нуту уяву, вміння подати в голові те, чого ще поки немає в дійсності;

 

10

Рис. 1.7. Костянтин Ціолковський

 

-   володіти фантазією: уміння подати не тільки те, чого поки що немає, але й те, чого взагалі бути не може (рух не тільки на землі, але й у повітрі - фантазія породила літак);

-   пізнання законів мікросвіту і використання їх на користь людей (атомні електричні станції, променева терапія та ін.);

-   володіти завзятістю розуму (відкриття Колумбом Америки, Поповим  - радіо, вимагало небаченої сміливості і рішучості);

 

м18

Рис. 1.8. Христофор Колумб

 

-   бути сміливим і вміти мріяти;

-   уміння і бажання працювати, володіти відповідними практичними навиками;

-   мати талант (бути талановитим) - це властивість робити те, чого не спроможні зробити багато інших;

-   володіти якостями: одержимістю, умінням логічно мислити, мати симультанне мислення (здатне одночасно оперувати багатьма мисленими об'єктами). Одержимість (захоплення думкою) - години, дні зосередже­них міркувань і пошуків рішення завдання: робота йде цілодобововдома, на дорозі, на прогулянці, під час сну. Тіло спить, а мозок продовжує шукати рішення.

  

 

Але якими б людина не володіла властивостями винахідника, вона не застрахована від помилок і омани (помилка Колумба - відкрив Америку, а шукав Індію; хіміяалхімія; астрономія виросла із астрології).

Помилки приносять велику шкоду, гальмують появу нового, але ра­зом з тим: без помилок немає наукового пошуку, тому не бійтеся помиля­тися.

 Лавуаз'є, автор закону збереження речовини при відкритті закону зробив помилку: при порівнянні ваги цукру з вагою продуктів його розпа­ду при бродінні спирту і вуглекислоти; при рівності їх ваги був виведений закон збереження речовини. Але він помилявся, так як не врахував інших утворених при реакції продуктів; але одні помилки вимірювання перекри­ли інші і в підсумку була рівність.

 

м49

Рис. 1.9. Антуан Лавуаз'є

 

Питання для самоконтролю

 

1. Що повинен знати студент у результаті вивчення дисципліни?

2. Що повинен уміти студент у результаті вивчення дисципліни?

3. На вирішення яких завдань спрямовані раціоналізаторські пропозиції?

4. Яка мета вивчення дисципліни «Основи технічної творчості»?

 

 

На початок

Наступна тема

© 2019 ДУ «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти»

03151, м. Київ, вул. Смілянська, 11