ОСНОВИ ТЕХНІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ

Електронний підручник

Головна

Теоретичні відомості

Лабораторні та практичні роботи

Тести

Додатки

Список використаних джерел

  

Практичне заняття 3

 

Тема: Складання, оформлення та подача заявки на винахід, корисну модель, раціоналізаторську пропозицію

 

 

Мета: Ознайомлення із загальними правилами складання і подання заявки, на винахід (корисну модель), основами законодавства України з питань складання і подання заявки, навчитися складати заявку на патент та супроводжуючи документи

  

Обладнання робочого місця:

робочий зошит практичних робіт, комп’ютери.

 

Література:

1.    Конституція України: від 28 червня 1996 р.

2.    Паризька конвенція про охорону промислової власності від 20 березня 1883 р.

3.    Цивільний кодекс України від 16.01.2003 p. № 435-IV.

4.    Липчук В.О., Шимко B.C., Борхаленко Ю.О., Войтухів П.В. Основи технічної творчості: конспект лекцій. - К.: НМЦ, 2002. - 82 с.

5.    Методичні рекомендації про порядок складання, подачі і розгляду заяви на раціоналізаторську пропозицію: наказ Держпатенту України № 131 від 27 серпня 1995 р.

6.    http://www.ukrpatent.org/ua/ Державне підприємство. Український інститут промислової власності.

7.    http://sips.gov.ua/ Державна служба інтелектуальної власності.

 

Зміст і послідовність виконання завдання:

1.    Ознайомлення із загальними правилами складання і подання заявки, на винахід (корисну модель).

2.    Ознайомитися з основами законодавства України з питань складання і подання заявки.

3.    Дати відповіді на завдання практичної роботи.

4.    Зробити висновок.

5.    Дати відповідь на контрольні питання.

 

Теоретичні відомості

Заяву про видачу патенту України на винахід (корисну модель) слід подавати українською мовою за формою. Якщо відомості не можуть бути повністю розміщені за браком місця у відповідних графах, то їх наводять на додатковому аркуші за тією самою формою із зазначенням у відповідній графі заяви  -"див. на окремому аркуші". У графі, що  розташована у верхній частині заяви (без  зазначення коду), заявник зазначає порядковий номер заявки, визначений ним. При цьому реквізит "дата одержання" заповнюється Укрпатентом під час одержання заявки.

Графи з кодами (21), (22), що розташовані у верхній частині заяви, заявником не заповнюються, вони призначені для зазначення реквізитів заявки після її подання до Установи. Графи з кодами (86) і (87) заповнюються у випадку прийняття міжнародної заявки, що містить зазначення України, на експертизу. За кодом (86) зазначають реєстраційний номер та дату подання міжнародної заявки, установлені відомством-одержувачем.  У графі за кодом (87) зазначаються номер і дата міжнародної публікації міжнародної заявки.

У графі, що містить прохання видати патент України,  необхідно зазначити, який різновид патенту просить видати заявник, зробивши у відповідній клітинці позначку "Х". За кодом (71) для фізичної особи (фізичних осіб) зазначають повне ім'я, місце проживання; для юридичної особи(юридичних осіб) зазначають повне найменування (згідно з установчими  документами), місцезнаходження та код ЄДРПОУ(для українських заявників).

Згідно з Положенням про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. № 118, з метою забезпечення єдиного державного обліку 14 підприємств та організацій усіх форм власності, суб’єкти господарської діяльності – юридичні особи, а також їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи мають бути включені до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України

(ЄРДПОУ). Ідентифікаційний код, що зазначається органом державної реєстрації в свідоцтві про державну реєстрацію, є складовою частиною інформаційного фонду ЄРДПОУ, який забезпечує єдині принципи ідентифікації всіх суб’єктів господарської діяльності  – юридичних осіб, їх філій, відділень представництв, відокремлених підрозділів.  Якщо заявником виступатиме Вінницький державний аграрний університет то записують код ЄДРПОУ – 00497236.

Якщо заявником є винахідник, декілька винахідників  чи всі винахідники, то їх місце проживання наводять на звороті заяви у графі за кодом (72).

Заявку  на  видачу  патенту може подати винахідник або його  спадкоємець, роботодавець або правонаступник винахідника чи  роботодавця.  Також згідно з частиною 2 статті 12 Закону  за дорученням заявника заявку може подати представник у справах інтелектуальної власності (патентний повірений) або інша довірена особа. Винахідники, які спільно створили винахід (корисну модель),мають однакові права на одержання патенту, якщо інше не передбачено угодою між ними.

Іноземні та інші особи,що проживають поза межами України, у відносинах з Установою реалізують свої права через патентних повірених.

Винахідником визнається фізична особа, творчою працею якої створено винахід (корисну модель).

Закон чітко відокремлює винахідника від інших осіб, які надавали йому лише технічну, організаційну, матеріальну та юридичну допомогу або допомогу у проведенні дослідницької роботи  та виготовленні технічної документації. Так,відповідно до частини 4 статті 8Закону  України "Про охорону прав на винаходи і користі моделі"  не визнаються винахідниками  фізичні особи, які не внесли  особистого творчого внеску у створення винаходу, а надали винахіднику тільки технічну, організаційну чи матеріальну допомогу при його створенні і (або) оформленні заявки.

Якщо у створенні винаходу (корисної моделі) брали участь  декілька фізичних осіб, всі вони визнаються винахідниками, а порядок користування правами, що їм належать, визначається угодою між ними.

Винахіднику належить право авторства, яке є невід'ємним особистим правом і охороняється безстроково.

Винахідник має право на присвоєння свого імені створеному ним винаходу (корисній моделі). Право на подання заявки має роботодавець, якщо винахід, корисна модель чи промисловий зразок створено у зв'язку з виконанням службового обов'язку чи доручення роботодавця.

Винахідник подає роботодавцю письмове повідомлення про створений ним службовий винахід (корисну модель) з описом, що розкриває суть винаходу (корисної  моделі) достатньо ясно і повно, а також службову записку на ім’я директора(проректора по науковій діяльності вузу)щодо сплати збору за подачу заявки.

Згідно з частиною 3 статті 9 Закону роботодавець повинен протягом чотирьох місяців від дати  одержання від винахідника повідомлення подати до Установи заявку на одержання патенту чи передати право на його одержання  іншій особі або прийняти рішення про збереження службового  винаходу (корисної моделі) як конфіденційної інформації. У цей самий строк роботодавець повинен укласти з винахідником письмовий договір щодо розміру та умови виплати йому (його правонаступнику) винагороди відповідно до економічної цінності винаходу (корисної моделі) і (або) іншої вигоди, яка може бути одержана роботодавцем.

Якщо роботодавець не виконає зазначених вимог у встановлений строк, то право на одержання патенту на службовий винахід (корисну модель) переходить до винахідника або його правонаступника. У цьому випадку за роботодавцем залишається переважне право на придбання ліцензії.

Строк збереження роботодавцем чи його правонаступником службового винаходу (корисної моделі) як конфіденційної інформації у разі його невикористання не повинен  перевищувати  чотирьох років.

У протилежному випадку право на одержання патенту на службовий винахід (корисну модель) переходить до винахідника чи його правонаступника.

Спори щодо умов одержання винахідником службового винаходу (корисної моделі) винагороди та її розміру вирішуються у судовому порядку.

Якщо заявник має підстави скористатися правом пріоритету попередньої заявки відповідно до статті 15 Закону, то у відповідній клітинці заяви необхідно зробити позначку "Х" і зазначити номер та дату подання попередньої заявки. Відомості про попередню заявку, подану в державі-учасниці Паризької конвенції, наводять за кодами (31), (32), (33). За кодом (33) зазначають код держави, до якої подано попередню заявку, відповідно до стандарту ВОІВ ST.3. Відомості про попередню заявку, подану до Установи, наводять за кодом (66). Відомості про попередню заявку, з якої виділено цю заявку, наводять за кодом (62). Якщо попередніх заявок декілька, то наводять відомості щодо кожної заявки. Відомості про заявку, додаткові матеріали до якої оформлені відповідно до частини 7 статті 16 Закону як ця заявка, наводять за кодом (62).

За кодом (54) наводять повну назву винаходу (групи винаходів) чи корисної моделі, яка повинна збігатися з назвою, наведеною в описі.

За кодом (98) зазначають адресу для листування між заявником та Укрпатентом, повне ім'я або найменування адресата. Листування може здійснюватись за будь-якою зручною для заявника адресою на території України. За наявності телефону, факсу чи іншого засобу зв'язку їх вказують.

Якщо заявник користується послугами  представника то за кодом (74) зазначають повне ім'я та реєстраційний номер представника у справах інтелектуальної власності або повне ім'я іншої довіреної особи.

Якщо заявник бажає прискорити публікацію заявки, у відповідній клітинці треба зробити позначку "Х".

Розділ заяви "Перелік документів, що додаються" заповнюють за допомогою позначок "Х" у відповідних клітинках із зазначенням кількості примірників і аркушів кожного документа. У клітинці "інші документи", якщо такі є в матеріалах заяви, необхідно зазначити назву документа.

Якщо право на подання заявки й одержання патенту передано винахідником чи роботодавцем правонаступнику, то в графі "Підстави щодо виникнення права на подання заявки і одержання патенту" відповідну підставу зазначають позначкою "Х". Якщо заявником (заявниками) є єдиний винахідник чи всі винахідники, то ця графа не заповнюється.

За кодом (72) наводять дані про винахідника (винахідників): повне ім'я та місце проживання. Для іноземного винахідника здійснюється транслітерація (передача транскрипційних знаків певної мови літерами української абетки) повного імені і поряд, у дужках, ці самі дані мовою оригіналу, а замість його місця проживання проставляють назву держави та її код згідно із стандартом ВОІВ ST.3. Якщо винахідники є заявниками, то вони проставляють підписи у правій графі. Якщо винахідник (винахідники) не бажає (бажають) бути згаданим (згаданими) у публікації відомостей про заявку та (або) відомостей про видачу патенту, то у відповідній графі заяви робиться про це запис, що підписується винахідником (винахідниками), який(які) не бажає (бажають) бути згаданим (згаданими).

Заповнення останньої графи заяви "Підпис (и) заявника (ів)" є обов'язковим, крім випадку, коли всі заявники є винахідниками і їх підписи проставлені в графі за кодом (72).  Якщо заявником є юридична 19 особа, то заяву підписує особа, що має на це повноваження. Підпис складається з повного найменування посади особи, яка підписує заяву, особистого підпису, ініціалів, прізвища і скріплюється печаткою.

Особистий підпис може бути власноручним, принтерним (у вигляді виведеної з комп'ютера друкованої копії) або штамповим.

Якщо заявник доручив ведення справ за заявкою представнику, то останній може ставити свій підпис замість заявника. У цій графі також проставляють дату підпису.

Якщо будь-які відомості наводять на додатковому аркуші, то його треба підписати в такому самому порядку.

Заява на рацпропозицію оформляється автором (співавторами) в письмовому вигляді на бланку форми № Р-1 і має таку структуру:

·  назва об'єкта рацпропозиції;

·  короткий опис застосовуваного до подачі пропозиції об'єкта техніки;

·  недоліки застосованого об'єкта, що будуть усуненні заявленою пропозицією;

·  технічні засоби, пропоновані автором для усунення недоліків раніше застосовуваного об'єкту техніки;

·  технічні, економічні або інші переваги пропонованого автором об'єкта в порівнянні з застосовуваним;

·  предмет рацпропозиції;

·  у необхідних випадках до заяви повинні додаватись графічні матеріали - креслення, схеми або ескізи.

Заява підписується всіма авторами.

Винагорода за раціоналізаторську пропозицію виплачується підприємством, де видали автору посвідчення і де використовують її.

 

Контрольні питання:

1. Правила подачі заяви на раціоналізаторську пропозицію?

2. В яких випадках заява не підлягає реєстрації?

3. Що таке декваліфікація раціоналізаторської пропозиції?

4. Які права мають творці нового?

5. Які пропозиції не визнаються винаходами?

 

Домашнє завдання:

Оформити ЗВІТ до виконаної роботи.

 

 

Попередня тема

Звіт 3

Наступна тема

© 2019 ДУ «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти»

03151, м. Київ, вул. Смілянська, 11