Процеси і апарати харчових виробництв

Електронний підручник

Головна

Теоретичні відомості

Лабораторні та практичні роботи

Тести

Додатки

Список використаних джерел

 

Практичне заняття №5

 

Тема роботи: Проведення розрахунку екстрактора

 

Мета заняття: вивчити класифікацію, будову, принцип роботи екстракторів періодичної дії, засвоїти методику розрахунку екстракторів періодичної дії по заданих умовах.

 

Матеріали та обладнання

1.               Інструктивна картка виконання практичного заняття №5.

2.               Моделі, макети або схеми екстракторів періодичної дії.

 

Література

Гулий У.С. та інші. Обладнання підприємств переробної і харчової промисловості. – Вінниця.:Нова книга, 2001. – с. 317-326.

Малежик  І.Ф., Циганков П.С.  Процеси і апарати харчових виробництв.К.: НУХТ, 2003. – с. 298-336.

  Мирончик В.Г., Орлов Л.О., Українець А.І., Пушанко М.М.,Гуцалюк В.М., Яровий В.Л., Заєць Ю.О., Даценко М.М., Заплетинков У.М. Розрахунки обладнання підприємств переробної і харчової промисловості. Навчальний посібник. – Вінниця.: Нова книга, 2004. – с. 190-192.

Поперечний  А. М., Черевко О.І., Гаркуша В.Б., Кирпеченко Н.В., Ласкіна Н.А.  Процеси і апарати харчових виробництв. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – с. 255-262.

  Шалугін В.С., Шмандій В.М. Процеси та апарати промислових технологій. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – с. 259-289.

 

Знати: призначення, класифікацію, будову та принцип роботи екстракторів періодичної дії.

 

Вміти: проводити розрахунок екстракторів періодичної дії по заданих умовах.

 

Короткі відомості з теоретичної частини роботи

Апарати, в яких здійснюється процес екстрагування, називають­ся екстракторами.

Для проведення процесу екстрагування в системі "тверде тіло - рі­дина" - застосовують три способи взаємодії фаз (рис. 1): контакт у замкненому об’ємі: фільтрування рідини через нерухомий шар пористих частинок (перколяція): протитечій на взаємодія твердих частинок з рідиною.

 

Рис. 1.Методи проведення процесу екстрагування в системі «тверде тіло – рідина»

 

Для деяких категорій екстрактів і настоїв, що одержуються в окре­мих галузях харчової промисловості, де виробляються невеликі партії продукції різноманітних найменувань, достатньо широке розповсюд­ження досі мають апарати періодичної дії. Так, екстрагування ароматич­них і фарбуючих речовий у лікеро-горілчаному виробництві здійснюєть­ся зазвичай в апаратах з мішалкою.

Широке застосування має екстрактор-дифузор (рис. 2).

Рис. 2. Схема дифузора

 

Це вертикальний циліндричний корпус З з конічним днищем, завантажувальним люком 1 угорі та відкидним розвантажувальним днищем 6 знизу. У нижній частині апарата знаходиться сталеве сито 4, на яке через верхній люк заван­тажується шар подрібненого твердого матеріалу 7. У верхній гор­ловині є штуцер 2 для введення розчинника, а в нижній - штуцер 5 для його випуску.

Місткість дифузорів становить 3,5-6 м3. Застосування оди­ничних дифузорів доцільно для проведення екстрагування настою­ванням при значній тривалості процесу. Для інтенсифікації процесу може здійснюватися циркуляційне перемішування; при цьому роз­чинник циркулює за допомогою насоса через штуцери 5 і 2.

У багатьох харчових виробництвах (цукровому, вітамінному, агаровому та ін.) звичайно з'єднують послідовно від 4 до 15 дифу­зорів у батарею і проводять процес екстрагування за принципом про­титечії, тобто свіжий екстрагент взаємодіє з матеріалом, який вже значною мірою екстрагований, а найбільш концентрований розчин зі свіжим матеріалом. При цьому в батареї завжди працює на два апарати менше, оскільки в будь-який момент часу один з апаратів знаходиться під завантаженням свіжого матеріалу, а інший, у якому досягнуто задану ступінь добування, відключається на розвантажен­ня відпрацьованої сировини. Для підтримання відповідного темпера­турного режиму між кожною парою дифузорів для нагрівання екст­рагента встановлюються теплообмінники. Рух екстрагента через усі дифузори відбувається за допомогою насоса.

  У харчовій промисловості найбільше поширений отримав безпе­рервний протитечійний спосіб екстрагування, під час якого тверді частинки переміщуються назустріч потоку рідини . Як робочий орган надто широко використовуються шне­ки, стрічкові та ланцюгові транспортери, а також ротори. Як приклад, на рис. 3 схематично показаний стрічко­вий екстрактор з рециркуляцією екстрагента, який застосовується у виробництві олій.

Рис. 3. Схема стрічкового екстрактора

  У ньому спеціально підготовлене масли­нове насіння з бункера  2 надхо­дить на перфоровану стрічку З транспортера і переміщується шаром  назустріч  екстрагенту - бензину. Свіжий екстрагент подається в розпилювач 7, минає шар насіння, витягує з них останні залишки олії і стікає в збірник 5. Після цього насос 4 подає цей ще слабко насичений олією екстрагент у наступну зону оброблення шару насіння, одержуючи при цьому більш насичений екстрагент і т. д. У підсумку з правої частини екстрактора одержують екстракт, а з лівої – залишок твердого матеріалу, який майже не містить олії.   З отриманого екстракту бензин відганяють, а олію очищують.

  На рис. 4 зображено схему вертикального (колонного) екстракто­ра для добування олії з насіння.

Рис. 4.Схема колонного шнекового екстрактора

  Ек­страктор складається з завантажу­вальної колони 4, горизонтальної ланки 5 і екстракційної колони 3. Всередині колон розташовані перфо­ровані шнеки 2, що переміщують си­ровину і пропускають через отвори витків екстрагент. Для запобігання обертання матеріалу разом зі шнеком і забезпечення його поступального руху колона всередині обладнується планками 7.

Порядок виконання

 

Завдання 1. Зобразити схему екстрактора, за вказівкою викладача (негерметизованих,  герметизованих, герметизованих з висхідним потоком екстрагента) підписати назви основних складових їх частин та описати його будову і принцип дії.

 

Завдання 2. Провести розрахунок основних параметрів екстрактора періодичної дії.

Таблиця 1.

Вихідні дані

№ варіанту

 

Повний об’єм апарату, , м

 

Маса твердої фази в одиниці робочого об’єму апарату,  кг/м

 

Тривалість циклу екстрагування, , хв

 

Тривалість допоміжних операцій, , хв

 

 

Густина екстракту, , кг/м

 

Швидкість руху екстракту і екстрагента, , м/с

 

Важливим фактором, який впливає на ефективність процесу і якість екстракту, є співвідношення  між масою екстрагента  та масою твердої фази .

                                  

В різних харчових виробництвах при одержанні екстрактів величина  називається в межах 1,0…3,5.

З метою наближення періодичного процесу екстрагування до безперервного, апарати періодичної дії об’єднують в батареї.

 

Визначити продуктивність екстракторів або екстракційних установок періодичної дії за твердою фазою обчислюють за формулою:

 , кг/с            

де,  - повний об’єм апарата, м

 - коефіцієнт використання об’єму,

 - кількість екстракторів у батареї

 - маса твердої фази в одиниці робочого об’єму апарату, кг/м

 - тривалість циклу, с.

Визначити тривалість циклу визначають з формули:

, с                    

де,  - тривалість процесу екстрагування, с

 - тривалість допоміжних операцій, с.

Продуктивність екстракційних апаратів чи батарей за масою рідкої фази екстрагенту визначають із залежності:

                      

Звідси  обчислити                                          

, кг/с

 

Об’єм екстракту буде дорівнювати:

 , м           

де,  - густина екстракту, кг/м.

Вибравши величини швидкостей руху екстрагенту та екстракту  в контурах установок, визначити площі поперечних перерізів трубопроводів та відповідних патрубків в апаратах:

, м             

де,  - швидкість руху рідини, м/с.

 

Визначити діаметри обчислюють за формулою:

, м  

 

Контрольні питання

1.               Що таке екстракція. Її фізична суть.

2.               Призначення і класифікація екстрактів періодичної дії.

3.               Що содою являють найпростіші постійні чани?

4.               Для чого використовують екстрактори з висхідним потоком?

5.               Перерахуйте основні вузли екстрактора з висхідним потоком.

6.               Як екстрагується сировина з пружними властивостями?

7.               Які використовують екстрактори періодичної дії для інтенсифікації процесу екстрагування?

8.               Поясніть принцип дії екстрактора з вихідним потоком.