Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Program Files\Company\Трактори і автомобілі\ЛОГОТИП.jpg

Процеси і апарати харчових виробництв

Електронний підручник

Головна

Теоретичні відомості

Лабораторні та практичні роботи

Тести

Додатки

Список використаних джерел

 

2.1 ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТА ЗАКОНИ ГІДРОСТАТИКИ

1. Фізичні властивості рідини.

2. Гідростатичний тиск, його вимірювання.

3. Основне рівняння гідростатики. Закон Паскаля.

 

1. Фізичні властивості рідини

Гідравлікою називають науку, що вивчає закони рівноваги та ру­ху краплинних рідин і взаємодію рідин, що стикаються з нерухомими або рухомими твердими тілами. У гідравліці під єдиним поняттям рі­дини прийнято об'єднувати звичайні (краплинні) рідини, а також па­ру, гази та пластично-в'язкі тіла, які не мають, на відміну від твердих тіл, здатності зберігати форму. Вони набувають форму посудини, яку заповнюють. Краплинні та пластично-в'язкі тіла зберігають об'єм. Пара та гази не мають власного об'єму; вони займають весь об'єм по­судини, в якій знаходяться. Краплинні рідини характеризуються ве­ликим опором стисканню (майже повною нестисливістю) і малим опором розтягуванню і дотичним зусиллям. Це - вода, бензин, спирт, нафта та інші. Газоподібні рідини (гази, пара) мають велику стисли­вість, не чинять опору ні розтягувальним, ні дотичним зусиллям і мають малу в'язкість.

У гідравліці рідина розглядається як суцільне матеріальне середо­вище. Під час виведення основних закономірностей у гідравліці вводять поняття про ідеальну рідину, яка, на відміну від реальної рідини, абсо­лютно нестискувана під дією навантаження і в ній відсутні сили тертя між частинками. У дійсності ідеальних рідин не існує - всі рідини в ма­лих межах стискувані та мають властивість опору зсувним зусиллям, тобто властивість в'язкості. Поняття ідеальної рідини введено в гідравлі­ці для спрощення вивчення законів реальної рідини.

Гідравліка складається з двох частин: гідростатики та гідродина­міки. Гідростатика вивчає закони рівноваги рідин та їхню дію на об­межувальні стінки, гідродинаміка – закони руху рідин та їхню взає­модію з обмежувальними стінками (стичними тілами).

  

2.    Гідростатичний тиск, його вимірювання

Гідростатичний тиск. У гідростатиці вивчається рівновага рі­дин, які знаходяться в стані відносного або абсолютного спокою. Під відносним спокоєм розуміють такий стан, коли в рідині, що рухаєть­ся, окремі частини не переміщуються відносно одна однієї. Відсут­ність такого переміщення дозволяє вважати будь-яку рідину в стані спокою ідеальною, тому що сили внутрішнього тертя відсутні. У стані відносного спокою форма об'єму рідини не змінюється і вона пе­реміщується як єдине ціле (подібно твердому тілу). Так, рідина зна­ходиться в стані відносного спокою в цистерні, яка рухається, в бара­бані центрифуги, який обертається з постійною частотою, і т.п. У по­дібних випадках спокій розглядається відносно стінок посудини, яка рухається. Рідина всередині нерухомої посудини знаходиться в абсо­лютному спокої відносно поверхні землі.

Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image001.jpg Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image002.gif

Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image003.jpg

Рис.1. Гідростатичний тиск

Незалежно від виду спокою на рідину діють сили тяжіння й тис­ку. Сила тяжіння G, що діє на певний об'єм рідини, рівна добутку ма­си m цього об'єму рідини на прискорення вільного падіння g:

 

G = mg=ρVg,           (1)                                         

 

де ρ - густина рідини, кг/м3;  V - об'єм рідини, м3.

Сила тяжіння завжди спрямована вниз вертикально.

Рідина, яка знаходиться у стані спокою в посудині, чинить тиск на стінки і дно посудини. Тиск зі сторони рідини зазнає також будь-яке тіло, занурене в рідину.

Нехай посудина заповнена деякою кількістю нерухомої рідини. Виділимо по думки об'єм рідини з прямокутною основою (площин­кою) на дні посудини. На площину S діє сила гідростатичного тиску F, яка дорівнює вазі (у Н) виділеного стовпа рідини:

F=mg=ρShg,        (2)                        

де т = pSh - маса стовпа рідини густиною р при висоті стовпа h і площі його основи S.

Оскільки тиск - це сила F, яка діє на одиницю поверхні S перпе­ндикулярно до цієї поверхні, то гідростатичний тиск з урахуванням (2) визначається за рівнянням:

p= F/S = ρgh,   (3)

 

У системі СІ одиницею тиску є паскаль (Па = Н/м2); тиск рідини вимірюють манометром.

 

3. Основне рівняння гідростатики. Закон Паскаля

Основне рівняння гідростатики. При переході від однієї горизонтальної площини до іншої, яка лежить нижче, тиск у рідині збіль­шується; відповідно до (3), залежність р від h являє собою пряму лінію. Якщо вільна поверхня рідини знаходиться під тиском р0, то на глибині h                                                

p = p0 + ρgh.          (4)

Рівняння (4) інколи називають основним рівнянням гідроста­тики.

Розділивши всі члени рівняння (4) на pg та замінивши h = z0 - z, отримаємо:     

   Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image004.gif  (5)

Величина  z  називається геометричною висотою, або геометричним напором, а     pg- п'єзометричною висотою або статичним напором.

Таким чином, основне рівняння гідростатики можна сформулю­вати так: для кожної точки нерухомої рідини сума геометричного і статичного напорів є величина стала.

Основне рівняння гідростатики лежить в основі закону сполуче­них посудин. Розглянемо принцип сполучених посудин. Нехай дві від­криті сполучені посудини (рис.1,а) заповнені однаковою рідиною з густиною ρ. Проведемо горизонтальну площину порівняння ОО так, щоб вона перетинала сполучені посудини в точках А і В. Запишемо тиск рідини в цих точках:                            

                                                       Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image005.gifОпис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image006.gif  =Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image005.gifОпис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image007.gif + ρgh1                         (6)

Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image005.gifв = Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image008.gif + ρgh2Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image009.gif                           (7)

Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image010.jpg

Рис.2. Основне рівняння гідростатики

Рівновага рідини в посудинах можлива, якщо рА = рВ, що здійс­ниться, якщо

h1 =h2. Отже, рівні рідин з однаковою густиною в спо­лучених посудинах однакові.

Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image011.jpg

Рис.3. Сполучені посудини

 

Для сполучених посудин (рис.1,б) , заповнених рідинами, які мають різну густину, співвідношення нівелірних висот буде виражатися рівністю:

h1 / h2 = ρ2 / ρ1                      (8)

Спосіб сполучених посудин – один з найдоступніших і простих способів визначення густини м’ясних,  молочних та інших рідких продуктів. Він ґрунтується на зазначеному вище співвідношенні між висотами стовпів рідин у гілках трубки та їхніми густинами з рівністю тисків над вільними поверхнями. Для визначення густини в одне коліно наливають рідину, яку досліджують, а в друге - рідину з відомою густиною в таких кількостях, щоб рівні в середніх колінах знаходилися в одній горизонтальній площині, на нульовій поділці шкали приладу. З рівності (8) знаходять невідому густину. Закон сполучених посудин лежить в основі роботи рідинних манометрів – приладів, за допомогою яких визначають тиск у рідинах.

Закон Паскаля

З рівняння (4) очевидно, що в усіх точках на глибині h тиск постійний. Якщо тиск на поверхні рі­дини збільшити на Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image012.gif, то так само збільшиться тиск у будь-якій точ­ці всередині рідини. Цю властивість рідини відображає сутність за­кону Паскаля: зовнішній тиск у рідинах і газах передається в усіх на­прямках рівномірно:

p = F1 / S1 = F/ S2                                  (9)

Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image013.jpg

Рис.4. Закон Паскаля

 На основі закону Паскаля діють багато гідравлічних машин, однією з яких є гідравлічний прес.

 

 

Питання для самоконтролю

 

1. Що таке рідина? Наведіть класифікацію рідин.

2. Яке практичне прикладання має основне рівняння гідростатики? Наведіть приклади.

3. Чим відрізняються ідеальні рідини від реальних?

4. Які основні фізичні властивості ідеальних рідин? З якою метою в гідравліці запроваджується поняття “ідеальна рідина”?

5. Сформулюйте закон Паскаля.Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image014.jpgОпис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image015.jpgОпис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image016.jpgОпис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\пахв_підручник\teoria\tema_2_1.files\image017.jpg

 

Попередня тема

На початок

Наступна тема