Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Program Files\Company\Трактори і автомобілі\ЛОГОТИП.jpg

Процеси і апарати харчових виробництв

Електронний підручник

Головна

Теоретичні відомості

Лабораторні та практичні роботи

Тести

Додатки

Список використаних джерел

 

  2.3 Гідравлічні машини

 

1.   Класифікація, призначення гідравлічних машин.

2.   Принципові схеми, принцип дії, визначення продуктивності динамічних насосів. Переваги та недоліки насосів.

3.   Принципові схеми, принцип дії, визначення продуктивності динамічних насосів. Переваги та недоліки насосів.

4.   Компресорні машини. Вентилятори.

 

1. Класифікація, призначення гідравлічних машин

Рідини й гази, які використовуються в харчовій технології, часто необхідно транс­портувати трубопроводами як на підприємствах (для подачі в апарати і установки, з цеху в цех тощо), так і поза ними (для отримання вихі­дної сировини або відправки готової продукції тощо). Цю проблему можна вирішити дуже просто, якщо рідина переміщується з високого рівня на низький самопливом. Але частіше в техніці доводиться ви­рішувати зворотне завдання - транспортування рідини з низького рі­вня на високий. Для цього використовують гідравлічні машини, в яких механічна енергія двигуна перетворюється на енергію рідини, яка транспортується, внаслідок підвищення її тиску. Ці машини мож­на розподілити на три групи:

1) насоси (для переміщення рідин);

2) вентилятори (для переміщення газів);

3) компресори (для стискування й переміщення газів).

                                                                                   

2. Принципові схеми, принцип дії, визначення продуктивності динамічних насосів. Переваги та недоліки насосів

Насоси використовують для переміщення рідин у трубопроводах і апаратах. Переміщення пов'язане з подоланням сил тертя, місцевих опорів, а також витратами енергії на піднімання рідини з нижчого на вищий рівень.

За видом робочої камери і сполученням її зі входом і виходом на­соса розрізняють два основні класи насосів: об'ємні та динамічні. В об'ємних насосах рідина переміщується шляхом періодичної зміни об'єму камери, яка поперемінне з'єднується зі входом і виходом насо­са. До об'ємних насосів відносяться поршневі, мембранні, ротаційні та ін. В динамічних насосах рідина переміщується під силовою дією на неї в камері, яка постійно сполучається з виходом і входом насоса. До них відносяться такі основні типи: відцентрові, вісьові (пропелер­ні), роторні, гвинтові, вихрові, струменеві.

Розглянемо конструктивний устрій динамічних насосів.

Відцентрові насоси найбільше використовують у промисловості та на підприємствах ресторанного господарства для перекачування малов'язких рідин. Це пояснюється їх високою продуктивністю, не­великими розмірами, можливістю безпосередньо приєднати до елек­тродвигуна. Окрім того, відцентрові насоси прості за конструкцією, тому їх можна виготовляти з різноманітних матеріалів. Останній факт робить насоси цього типу незамінними під час перекачування харчових рідин (соків, молока, сиропів). Вони класифікуються за конструктивними ознаками, пе­репадом тисків та частотою обертання робочого колеса.

За створюваним перепадом тиску відцентрові насоси розпо­діляються на:

а) насоси низького тиску, які створюють до 20-25 м напору стовпа рідини; б) насоси середнього тиску з перепадом 25-60м напору; в). насоси високого тиску, які здатні створювати тиск понад     60 м напору. За  розміщенням валу робо­чого колеса відцентрові насоси бувають горизонтальні та вертикаль­ні. Залежно від частоти обертання робочого колеса насоси розподі­ляються на тихохідні та швидкохідні.

За кількістю робочих коліс насоси бувають одноступеневі та ба­гатоступеневі. В багатоступеневих насосах рідина проходить послі­довно через декілька робочих коліс, закріплених на одному валу. Пе­репади тисків, які створюються в кожному колесі, складаються, вна­слідок чого значно збільшується загальний перепад тиску, створюва­ного насосом. Ці насоси відносяться до групи насосів середнього й високого тиску.

Відцентровий насос (рис.1.) складається з корпуса 7, що має спі­ралеподібний канал, у якому обертається робоче колесо 2, закріплене на валу 3.

 

Рис.1. Одноступінчатий горизонтальний відцентровий насос

Опис : Опис : відцентров Опис : Опис : відцентровий на

Рис.2. Відцентровий насос

Опис : Опис : горизонтальний відцентровий

Рис.3. Горизонтальний відцентровий насос

 

На робочому колесі закріплені лопаті, між якими розмішуються канали для проходження рідини. Подача рідини до насоса здійснюється через усмоктувальний патрубок 5, який з'єднаний з центральною части­ною робочого колеса. Нагнітальний патрубок 4, розміщений тангенціа­льно по відношенню до робочого колеса, використовується для відве­дення рідини з насоса. Відцентрові насоси працюють так. Під час обер­тання відцентрового колеса рідина через усмоктувальний патрубок по­ступає до каналу між лопатками. Під дією відцентрових сил рідина про­ходить по каналах робочого колеса і відкидається до його периферії, на­буваючи при цьому кінетичної енергії.

Опис : Опис : Типи_коліс насоса

Рис.4 Типи робочих коліс відцентрових насосів

У спіралевидному каналі корпуса насоса кінетична енергія ріди­ни перетворюється на енергію тиску, і рідина викидається у нагнітальний патрубок. Таким чином, рідина безперервно поступає до насо­са, проходить через нього і виходить через нагнітальний патрубок.

Особливість відцентрового насоса полягає в тому, що для початку його роботи необхідно, щоб внутрішня порожнина корпуса з робочим колесом була заповнена рідиною. Тільки в цьому випадку під час запус­ку насоса виникне відцентрова сила, яка спричинить переміщення ріди­ни і створить перепад тисків. Це досягається розміщенням насоса нижче від резервуара, з якого перекачується рідина, або заливанням насоса з проміжної ємності. На початку всмоктувального трубопроводу обов'яз­ково ставиться зворотний приймальний клапан, який утримує стовп рі­дини у всмоктувальній трубі під час зупинки насоса.

Головні показники роботи насосів - подача (продуктивність), на­пір, потужність.

Подачею, або продуктивністю, насоса називається кількість рі­дини або газу, що переміщується насосом за одиницю часу.

Відрізняють об'ємну Q і масо­ву G подачу насоса. Об'ємною по­дачею насоса називається об'єм рі­дини V, яку подає насос за одини­цю часу τ (в м3/с):

 

Масова подача - це маса ріди­ни m, що переміщується насосом в одиницю часу τ (в кг/с):

 

де р - густина рідини, kг/m3

Напором насоса називається приріст питомої енергії, яку одержує рідина, яку подає насос. Для кращого розуміння цієї характеристики роз­глянемо принципову схему насосної  установки (рис.5.), в якій рідину з нижнього резервуара 1 перекачує насос 7 до верхнього резервуара 5.

Рис.5. Схема насосної установки

За цією схемою можна визначити важливі для характеристики насосів терміни: висоту всмоктування Нв, висоту нагнітання Нн і ви­соту геометричного піднімання рідини Нг, яку часто називають по­вним напором, створюваним насосом.

Висота всмоктування - це висота від рівня рідини в нижньому резервуарі до осі насоса. Висота нагнітання - відстань по вертикалі від осі насоса до рівня рідини у верхньому резервуарі. Геометрична висота нагнітання - це відстань по вертикалі від рівня рідини в ниж­ньому резервуарі до рівня рідини у верхньому резервуарі. Висота всмоктування Нв повинна бути такою, щоб забезпечити піднімання рідини у всмоктувальному трубопроводі 2. У насосі треба створити таке розрідження, щоб тиск збоку всмоктування рВ був менший за тиск р1 на вільній поверхні забірного (нижнього) резервуара. Різниця тисків р1 – рВ  є рушійною силою, яка змушує рідину переміщуватися з резервуара до насоса.

Повний напір Н (в м), який розвиває насос, визначається у відпо­відності до рівняння Бернуллі за формулою

де р2 і р1тиск у просторах нагнітання і всмоктування, відповідно, Па; р - густина рідини, кг/м3; Нг - геометрична висота піднімання ріди­ни, м; h - напір, який витрачається на створення швидкості й подолання тертя та всіх місцевих опорів у всмоктувальній і нагнітальній лініях, м; g = 9,81 м/с2 - прискорення вільного падання. Формулу  використо­вують під час вибору насосів для технологічних установок.

Осьовий (пропелерний) насос (рис.6.) складається з робочого колеса 2 з лопатя­ми 4, які закріплені на втулці 1 під кутами до осі втулки.

Під час обертання колеса від вала 7 лопаті переміщують рідину вздовж осі колеса зі всмоктувальної труби 3 до на­гнітальної труби б. Насос обладнаний на­правляючим апаратом 5, який слугує для  усунення обертального руху рідини в нагнітальній трубі.

Опис : Опис : Насос_Осьовий

Рис. 6. Осьовий насос

 

Робота осьового насоса нагадує роботу гребного гвинта. Осьові насоси використовують для забезпечення циркуляції рідини у випа­рних апаратах. Вони використовуються також для переміщення ве­ликих об'ємів рідини (десятки кубічних метрів на секунду) з відносно невисокими напорами (3-25 м), тобто порівняно з відцентровими на­сосами вони мають значно більшу подачу, але менший напір. ККД осьових насосів досягає 0.9 і більше.

Струминний насос (рис.7.) працює за принципом використання кінетичної енергії робочої рідини для подавання рідини, яка перека­чується.

  

Опис : Опис : насос 2

Рис. 7. Струминний насос

 

Ці насоси не мають частин, які рухаються, і дуже прості за конструкцією. Потік робочої рідини, проходячи через сопло 1, збіль­шує свою швидкість і, отже, кінетичну енергію. Збільшення динаміч­ного (швидкісного) напору приводить до зменшення п'єзометричного (статичного) напору і, таким чином, тиску в камері 2, де утворюється вакуум. Під впливом вакууму рідина, яка підлягає перекачуванню, підсмоктується по трубі 3, захоплюється струменем робочої рідини і, змішуючись із нею, поступає до дифузора 4, а потім до нагнітальної труби 5. В струминних насосах робочою рідиною може бути як не­стислива, так і стислива рідина (газ або пара). Тому струминні насоси поділяють на водоструминні, газоструминні й пароструминні. При­кладами використання струминних насосів є сульфітодозувальний апарат для введення сірчистого ангідриду до виноматеріалів та пло­дово-ягідних напівфабрикатів, газові пальники, пароструминний інжектор у випарних установках.

 

3. Принципові схеми, принцип дії, визначення продуктивності динамічних насосів. Переваги та недоліки насосів

Об'ємні гідравлічні машини - по­ршневі, роторні, мембранні, шесте­ренні, гвинтові, пластинчасті насоси - працюють за принципом витіснення  рідини з робочої камери робочими органами, які рухаються.

       Поршневі насоси різноманітні за своїми конструктивними особливос­тями і галузями призначення. За видом поршня насоси бувають по­ршневі та плунжерні, за їх кількістю - одно- і багатопоршневі. За розміщенням циліндрів — горизонтальні та вертикальні.

За принципом дії - простої та подвійної дії, а за тиском - низько­го і високого тиску. Цінною перевагою поршневих насосів є незале­жність їхньої продуктивності від розвинутого напору, тобто можли­вість подавати невелику кількість рідини під високим тиском.

 

Поршневі (плунжерні) насоси використовуються для подавання рідких харчових продуктів на розприскування в установках для су­шіння, в гомогенізаторах, гідравлічних пресах тощо. Поршневі насо­си - найпоширеніша група насосів у виноробній промисловості.

Поршневий насос складається з двох основних частин: гідравліч­ної і привідної. Гідравлічна частина насоса призначена для перемі­щення рідини з області низького тиску до області високого тиску. Привідна частина передає гідравлічній частині енергію від двигуна. На рис.8. наведено схему гідравлічної частини поршневого насоса простої дії.

Опис : Опис : поршневий насос

Рис. 8. Поршневий насос

 

Поршневий насос простої дії складається з циліндра 7, поршня 3, кривошипно-шатунного механізму 2, всмоктувальної тру­би 4 з клапаном 5 і нагнітальної труби 6 з клапаном 7. Під час руху поршня 3 вправо в циліндрі 1 створюється розрідження, внаслідок чого всмоктувальний клапан 5 піднімається, і рідина входить до ро­бочої порожнини циліндра. Під час руху поршня в зворотному напрямку клапан 5 опускається і припиняє надходження рі­дини в насос, але в цей час відкриваєть­ся нагнітальний клапан 7, і рідина з ци­ліндра витісняється в нагнітальний тру­бопровід 6. Теоретична продуктивність поршневого насоса простої дії Qt (m3/c) визначається формулою

       

де S - площа перерізу поршня (або плунжера), м2; ℓ- довжина ходу поршня (або плунжера), м; п - частота обертання кривошипно-шатунного механізму або кількість подвійних ходів за секунду, 1/с;  D - діаметр циліндра (або поршня), м.

Роторні насоси використовуються для перекачування в'язких рі­дин, наприклад таких, як згущене молоко, олія, жир, паста, патока. Вони поділяються на шестерневі та шиберні. У свою чергу, шесте­ренні насоси поділяються на насоси з внутрішнім і зовнішнім зчеп­ленням.

Принцип дії шестеренного насоса із зовнішнім зчепленням (рис.9.) полягає в тому, що рідина захоплюється двома зубчастими шестер­нями 2, які обертаються в різні боки в нерухомому корпусі 4. В'язка рідина попадає в корпус через штуцер 1 і переміщується до нагніта­льного патрубка 3. Тут на вході зубців у зчеплення рідина витиску­ється із міжзубцевих порожнин. До електродвигуна приєднується тільки одна шестерня, яка, в свою чергу, передає обертальний рух другій шестерні за рахунок зачіплювання.

 

Рис. 9. Шестерневий насос

 

Опис : Опис : nasos_3

 

Опис : Опис : shema_oilpump_rotor                  Опис : Опис : шестерневий

Опис : Опис : насо шесткрневий

 

Опис : Опис : шестерневий наОпис : Опис : шестерневий нас

Рис. 10. Шестерневі насоси

 

Опис : Опис : шестерневий насосОпис : Опис : шестерневий насос1

                                      а)                                                                        б)

Рис. 11. Схема шестерневого насоса а) – зовнішнім зчеп­ленням б) – внутрішнім зчеп­ленням

 

Шестеренний насос простий за конструкцією, в ньому немає клапа­нів, він безпосередньо приєднується до двигуна і забезпечує велику ви­соту напору. Він також компактний, швидкохідний і з досить ве­ликою кількістю зубців на шестернях, забезпечує рі­вномірне подавання продук­ту. Продуктивність (подача) шестеренного насоса визна­чається частотою обертання шестерень.

Опис : Опис : насос

Рис.12. Шиберний насос

 

Гвинтові насоси викори­стовуються для перекачу­вання  високов'язких систем, таких як сир, вершкове масло, фарш. При цьому струк­тура продукту, що транспор­тується, залишається мало пошкодженою. Гвинтові на­соси дають змогу створюва­ти високі тиски.

 

Рис. 13. Гвинтовий насос

 

У промис­ловості найбільше розпо­всюджені гвинтові насоси з трьома гвинтами.

 

Рідина,   що   поступає   в заглиблення гвинтової нарізки (рис.7) збоку корпуса 1, під час по­вороту гвинта 3 герметично відтинається від всмоктувальної камери 2 і потім переміщується каналом нарізки вздовж осі гвинта до напір­ної камери 4. З постійною частотою обертання гвинта подача насоса строго постійна. Під час переміщення крупношматкових продуктів вони розклинюються між гвинтом та стінками корпуса і рухаються як гайка гвинтовою направляючою. ККД гвинтових насосів становить 0,8-0,9, тиск нагнітання до 20 МПа, частота обертання - до 10 000 об/хв.

Мембранні (діафрагменні) насоси (рис. 2.10) використовують для перека­чування пластично - в'язких продуктів і технологічних агресивних середовищ (сирний згусток, бульйони, фарші).

Принцип дії мембранного насоса подібний до поршневого з тією різни­цею, що поршень від продукту відокре­млено мембраною (діафрагмою), виго­товленою із харчової гуми.

 Опис : Опис : мембронний насос 

 

Рис. 14. Мембранний насос

Опис : Опис : мемранний насос принцип роботи

Рис.15. Мембранний насос. Принцип роботи

Мембрана 3, яка знаходиться в корпусі 2, прикріплена до штока 1 і може здійснювати коливальні рухи.  Під час ходу штока вправо мембрана 3 вигина­ється і створює в камері насоса вакуум, завдяки якому через всмокту­вальний клапан 5 із патрубка 4 поступає рідина. При зворотному ході штока 1 мембрана 3 давить на рідину й витискує її через нагніталь­ний клапан 6 у патрубок 7. Суттєвий недолік мембранних насосів -це знос еластичної мембрани внаслідок її розтягування.

 

4. Компресорні машини. Вентилятори

Компресорні машини призначені для стиснення і переміщення рі­зних газів і пари, які використовуються як з технологічною метою, так і для приладів контролю та автоматики, приводу різних інструме­нтів тощо. Відношення кінцевого тиску р2, який створюється компре­сором, до початкового тиску р\, коли відбувається всмоктування газу, називають ступенем стиснення. Залежно від величини ступеню стис­нення розрізняють такі типи компресорних машин:

-  компресори ( р2 / р1 > 3);

-  газодувки (3 > р2/ р1 > 1,1);

-  вентилятори2 / р1 < 1,1); — вакуум-насоси.

За принципом дії компресорні машини поділяють на такі групи: поршневі, роторні, відцентрові, осьові та струминні. Принципово всі ці типи компресорних машин у своїй основі аналогічні поршневим, роторним, відцентровим, осьовим і струминним насосам, які ми вже розглянули. У зв'язку з цим розглянемо тільки найбільше поширені в харчовій промисловості такі типи ком­пресорних машин, як вентилятори та газодувки.

Вентилятори — це відцентрові машини, які призначені для пере­міщення газу (повітря) з одного простору в інший. Розрізняють осьові та відцентрові вентилятори. Осьові вентилятори (рис.9,а) за­безпечують великі подачі з низькими напорами, мають просту конс­трукцію. Для одержання великого напору колеса вентиляторів виго­товляють з лопатями У, які загнуті вперед на кут більше ніж 90°. Принциповий устрій осьового вентилятора такий самий, як і осьового насоса.

Робота відцентрового вентилятора (рис.9,б) також аналогічна роботі відцентрового насоса. Під час обертання робочого колеса 2 за рахунок відцентрової сили повітря або газ відкидається до периферії корпусу 1 і виходить через нагнітальний патрубок 4. За рахунок роз­рідження (вакууму), яке виникає в центрі камери вентилятора, туди через всмоктувальний патрубок 3 поступають нові порції повітря.

Рис.16.Схеми вентиляторів

Опис : Опис : насос

Рис. 17. Схема газодувки

 

Принципова відмінність газодувки (рис.10) від відцентрового вентилятора полягає в тому, що в ній є направляючий апарат 1, у якому відбувається перетворення кінетичної енергії газу на потен­ційну енергію тиску.

Так само як і для відцентрових насосів, для вентиляторів і газодувок має місце закон пропорційності - залежність між їхніми основними па­раметрами — частотою обертання робочого колеса, продуктивністю (об'­ємною подачею), створюваним тиском (напором) і потужністю.

Вакуум-насоси призначені для відсмоктування газів з тиском ни­жчим від атмосферного, тобто для створення розрідження. За конс­трукцією розрізняють поршневі, ротаційні та струминні вакуумні на­соси. Залежно від величини розрідження, яке необхідно створити, ва­куумні насоси бувають одноступеневі та багатоступеневі. Принципо­во вакуум-насоси не відрізняються від компресорних машин відпові­дних конструкцій. Однак при малому значенні абсолютного тиску (сильному розрідженні) об'єм мертвого (шкідливого) простору в по­ршневих вакуум-насосах повинен бути значно меншим, ніж у комп­ресорах. При цьому водну оболонку застосовувати обов'язково, тому що внаслідок високого ступеня стиснення температура в циліндрі дуже зростає. Охолодження в цьому випадку дає суттєвий ефект у зв'язку з малою масою газу, що подається вакуум-насосом.

 

Контрольні запитання

1.   Чим визначається повний напір, що розвиває насос?

2.   За якими ознаками класифікують насоси?

3.   Назвіть принцип дії відцентрового насоса?

4.   Назвіть способи регулювання подачі відцентрового насоса?

5.   Які поршневі насоси відносяться до насосів простої дії?

6.   Назвіть основний недолік поршневих насосів?

7.   Для перекачування яких рідин призначений відцентрований насос? шестеренний насос?

8.   Чи може перекачувати забруднені рідини гвинтовий насос?

9.   Для чого призначені компресори та вентилятори?

10. З яких величин складається повний тиск, що створює вентилятор ?

11. За якими ознаками газодувні машини поділяють на вентилятори , газодувки і компресори ?

12. Назвіть основні характерні ознаки роторних газодувних машин і водокільцевих насосів.

13. Назвіть сфери застосування вентиляторів.

Попередня тема

На початок

Наступна тема