Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Program Files\Company\Трактори і автомобілі\ЛОГОТИП.jpg

Процеси і апарати харчових виробництв

Електронний підручник

Головна

Теоретичні відомості

Лабораторні та практичні роботи

Тести

Додатки

Список використаних джерел

 

 5.2 Нагрівання і охолодження. Пастеризація і стерилізація

 

1. Способи нагрівання середовищ. Теплоносії та холодоносії, їх види і характеристика. Нагрівання водяною парою.

2. Складання теплових балансів під час нагрівання та охолодження.

3. Теоретичні основи пастеризації та стерилізації.

 

1. Способи нагрівання середовищ. Теплоносії та холодоносії, їх види і характеристика. Нагрівання водяною парою

  Нагрівання в харчовій технології широко застосовують для прискорення багать­ох гідромеханічних, теплових, масообмінних, хімічних і біохімічних процесів, а також для проведення пастеризації й стерилізації ряду харчових продуктів.

  Залежно від температурного режиму та інших умов проведення процесу для кожного з них вибирають такий спосіб нагрівання, що є найбільш виправданим у технологічному й економічному відношеннях.

  Найбільше розповсюдження в харчовій технології отримали такі два способи нагрівання: прямими джерелами теплоти - димовими га­зами і електричним струмом; проміжними теплоносіями - водяною парою, гарячою водою, гарячим повітрям, мінеральними маслами.

  Крім того, для нагрівання використовують теплоту раніше нагрітого харчового продукту, який при обробленні повинен бути охолоджений.

  При виборі теплоносія враховують його термічну й хімічну стійкість, токсичність, вартість і доступність. Однією з найваж­ливіших характеристик теплоносія є величина коефіцієнта теп­ловіддачі.

  Нагрівання водяною парою

  Водяна пара - найпоширеніший теплоносій. Економічним є ви­користання спрацьованої пари паросилових установок і вторинної пари випарних установок. Частіше використовують насичену водяну пару тиском до 1,2 МПа. Використання пари більшого тиску потребує складної й дорогої апаратури, що, як правило, економічно не ви­правдується. Відповідно до тиску 1,2 МПа, нагрівання насиченою во­дяною парою обмежене температурою 180° С. Нагрівання водяною парою має такі переваги:

-  велика кількість теплоти виділяється при її конденсації (2264-2024 кДж/кг при тиску 0,1-1,0 МПа);

       -      високий коефіцієнт тепловіддачі   від пари, що конденсується, до стінки - близько 

               5 -  18 кВт/(м2 К);

-  створюється рівномірний нагрів теплопередавальної поверхні, оскільки пара конденсується за постійної температури;

-    водяна пара дешева, не токсична і пожежобезпечна.

Розрізняють нагрівання гострою і глухою  парою.

  При нагріванні гострою парою її вводять безпосередньо в середовище, яке нагрівається, і змішують з ним. Цей спосіб застосовують, якщо допустиме змішування середовища, яке нагрівається, з паровим конденсатом. Введення гострої пари здійснюється через барботери 2 - труби, розташовані біля дна апарата і обладнані безліччю дрібних отворів (рис. 1).

Рис. 1. Схема нагрівання рідини гострою парою

   При барботуванні пара проходить через шар рідини і конденсується, віддаючи їй теплоту конденсації. Таке нагрівання визначає найбільш повне використання теплоти, яку містить водяна пара.

Наведемо деякі приклади використання гострої пари в харчовій технології:

-     нагрівання води у шпарильних чанах;

-     оброблення водяною парою тістових заготовок при випічці хліба;

-  пароконтактне оброблення м'ясопродуктів у виробництві кон­сервів для дитячого харчування;

-     варіння ковбасних виробів у пароварильних  камерах;

-     дезодорація жирів і масел у виробництві харчових жирів.

  Технологічними перевагами цих процесів є їхня короткочас­ність, збереження біологічної цінності продукту та надання йому не­обхідних реологічних властивостей.

 

2. Складання теплових балансів під час нагрівання та охолодження

Витрату гострої пари D (кг/с) визначають з теплового балансу:

 

Gctп + Di = Gctк + Dcкtк + Qб

 

де G - кількість рідини, що нагрівається, кг/с; tn, tк - початкова й кінцева температури середовища, що нагрівається,°С;  с - середня те­плоємність середовища, що нагрівається в інтервалі температур tп,, tк,  Дж/(кг К); і - ентальпія гріючої пари, Дж/кг; ск - теплоємність кон­денсату, Дж/(кг,  Qв - витрати теплоти в довкілля, Вт.

  Згідно з рівнянням, витрата пари становить:

 

 

  Для варіння м'яса, м'ясних і ковбасних виробів, риби, овочів на пару застосовують пароварильні шафи, пароварки, камери й термоагрегати.

Рис. 2. Принципові схеми пароварильних шаф

  У цих апаратах, що являють собою контактні теплообмінники, обігрівання продуктів здійснюється гострою парою, тобто під час безпосереднього співдотику насиченої пари з продуктами. При цьому пара, конденсуючись, віддає теплоту пароутворення продукту, який термічно обробляється. За конструкцією розрізняють пароварильні шафи з парогенератором (рис. 2 , а, б) і без нього (рис. 2, в).

  Значно частіше на практиці нагрівання парою здійснюють через стінку, тобто глухою парою. При нагріванні глухою парою (рис.4) вона надходить у спеціальний простір 1 (оболонку, трубку, змійовик), що відділений від продукту З, який нагрівається, тепло­обмінною поверхнею (стінкою) 4.

Рис. 4. Схема нагрівання глухою парою

 

  У нагрівальній камері пара повністю конденсується, і конденсат за допомогою конденсатовідвідника 5 виводиться з теплообмінника. При нагріванні глухою парою в паровій оболонці апарата накопичуються гази, які не конденсуються; це головним чином повітря, що потрапляє в оболонку разом з парою. Через наявність газів у паровому просторі знижується коефіцієнт тепловіддачі від пари, яка конденсується, до стінки апарата і зростає витрата пари. Тому періодично гази слід виводити з парової оболонки апа­рата через спеціальний штуцер 2.  

Витрата глухої пари {в кг/с) визначається з теплового балансу процесу нагрівання:

 

Gctп + Diп= Gctк + D iк + Qв

 

Звідки                                          

         

  де  tп та tк - ентальпії відповідно гріючої пари й конденсату, Дж/кг.

 

Сутність та сфери застосування процесів охолодження та заморожування

  У харчовій технології дуже часто виникає необхідність охолод­жувати гази, пару, рідини і тверді тіла. Основними параметрами при цьому є кінцева температура продуктів і швидкість їхнього охолоджування. Кінцева температура залежить від вихідного стану продук­ту, його виду і вимоги технологічного процесу. Швидкість процесу визначається в основному видом продукту, що охолоджується. Особ­ливо актуальне питання вибору швидкості при охолоджуванні та за­морожуванні харчових продуктів з метою збільшення термінів їх зберігання без зниження харчової цінності. Якщо швидкість недостатньо велика, то в продукті часто відбуваються небажані зміни внаслідок руйнівної дії мікробіологічних і ферментативних процесів, що можуть випереджати процес охолоджування. Практика показує, що чим швидше та глибше охолоджені свіжі продукти, тим краще зберігаються їхні первісні якості і менші витрати їхньої маси. Це відноситься до всіх продуктів рослинного й тваринного походження, наприклад таких, як м'ясо, риба, морепродукти, деякі молочні й кулінарні вироби.

  У промисловій практиці користуються такими трьома способами холодильного оброблення і зберігання продуктів за їх середньооб'ємною температурою: 1) на 1-4° С вище від кріоскопічної - це охолоджування і зберігання охолоджених продуктів; 2) на 1-3° С нижче від кріоскопічної - це підморожування і зберігання підморожених продуктів; 3) значно нижче кріоскопічної - це замо­рожування і зберігання заморожених продуктів.

  Під кріоскопічною температурою розуміють температуру почат­ку утворення кристалів льоду з тканинних соків продукту; її дуже часто називають температурою замерзання. Для більшості харчових продуктів ця температура знаходиться близько мінус 1,5° С.

  Продукти охолоджують у випадках відносно короткого терміну їх зберігання (до 10-15 діб), причому охолоджені продукти за своїми властивостями майже не відрізняються від неохолоджених.

  Охолоджування дуже часто є одним з етапів технологічного про­цесу виробництва різноманітних харчових продуктів.

Найбільш поширеними й доступними теплоносіями, що охолод­жують, є вода, повітря й лід, які дають змогу охолодити до 0° С. Для охолоджування до температур нижче 0°С застосовують суміші льоду з сіллю, сухий лід, холодильні розсоли (розчини NаСІ, СаС12), зрід­жені аміак, фреони та ін.

  Витрата води на охолоджування продукту в теплообміннику визначається з теплового балансу процесу, що описується рівнянням:

 

G c tп + W cв t1 = G c tк + W cвt2 + QB

 

де G - кількість продукту, що охолоджується, кг/с; tп, tк - відповідно початкова і кінцева температура продукту, °С; с - теп­лоємність продукту, Дж /(кг К); W - витрата води на охолоджування, кг/с; t1, t2 - відповідно початкова й кінцева температура води, що охолоджує, °С;  cв - теплоємність води,  Дж /(кг К); QB - втрати теплоти в довкілля, Дж.

  З формули одержуємо:

З цього виразу випливає, що завдяки тепловіддачі в довкілля ви­трата води па охолодження дещо знижується.

 

3. Теоретичні основи пастеризації та стерилізації

  Більшість харчових продуктів (молоко й молочні продукти, бу­льйони, фруктові та овочеві соки, овочеві та м'ясні консерви, вино, пиво та ін.) І напівпродуктів біохімічних виробництв є добрим живи­льним середовищем для розвитку багатьох мікроорганізмів, у тому числі й для хвороботворних, здатних спричинювати інфекційні за­хворювання.

  Пастеризація – один з прийомів консервування продуктів, науко­ве обґрунтування якому дав Л. Пастер у 1860 р. Під пастеризацією розуміють термічне оброблення продуктів за температури нижче 100° С з наступним охолоджуванням до температури 6-8° С. Пасте­ризація, як правило, вбиває неспорові хвороботворні мікроорганізми і зменшує загальну бактеріальну забрудненість продукту, що підвищує його стійкість. Швидке охолоджування продукту після пастеризації необхідно для того, щоб відвернути розвиток остаточної мікрофлори, тобто проростання в вегетативні клітини спор, що зберігають життє­здатність під час одноразового нагрівання.

  Пастеризація не повинна призводити до зміни фізико-хімічного стану продукту і погіршення його якості.

  Під час пастеризації дотримуються таких вимог: освітлений або ретельно очищений від сторонніх домішок продукт нагрівають рівномірно, за постійної температури, в тонкому шарі, уникаючи пригорання; операцію проводять у герметичних умовах; продукт ви­водять з пастеризатора максимально охолодженим. Теплообмінну апаратуру виготовляють з хімічно стійких матеріалів, що мають ве­лику теплопровідність.

Ефективність пастеризації - ступінь придушення мікрофлори - залежить від температури й тривалості витримки продукту за цієї тем­ператури. Залежність необхідного часу пастеризації т від температури  в більшості випадків визначається логарифмічною залежністю:

 

ln τ = αn -βn t

де αn ,βn - коефіцієнти, що залежать від стійкості мікроорганіз­мів до теплових впливів і середовища, в якому вони знаходяться.

  Коефіцієнти αn і βn визначають експериментально з урахуванням повного знищення хвороботворної мікрофлори, з одного боку, і запо­бігання фізико-хімічних змін у продукті, що викликаються тимчасо­вим температурним впливом, - з іншого. Проте ці дані встановлені далеко не для всіх продуктів, що піддаються пастеризації. Чим нижча температура пастери­зації, тим більше часу вимагається для досягнення потрібного ефекту. Залежність між температурою нагрівання і тривалістю витримки пояс­нюється двома причинами. Одна з них пов'язана з тим, що денатурація, руйнування структури речовини, з якої складається мікробна клітина, відбуваються в часі. Цей час тим менший, чим вища температура. Інша причина зумовлена закономірностями теплообміну. Нагрівання мікроорганізмів за будь-якого вигляду пастеризації здійснюється не без­посередньо, а через те середовище, в якому знаходяться бактерії. Тому для того щоб температура клітини бактерії досягала тієї самої темпера­тури, що й середовище, потрібен певний час.

  Існують три режими пастеризації: тривала — за температури 63— 65° С протягом 20-30 хв., короткочасна (швидка) - при 75° С експо­зиція від декількох секунд до 5 хв., миттєва (або високотемператур­на) - при 90-93° С без витримки.

  Вибір режимів пастеризації визначається технологічними умова­ми та властивостями продукту.

  Стерилізація, або знепліднення – це оброб­лення продукту з метою припинення життєдіяльності клітин сирови­ни і мікроорганізмів, у тому числі і їхніх спор. Спосіб консервування стерилізацією в харчовій промисловості є основним і найбільш надійним серед усіх методів збереження харчових продуктів. При цьому ставиться завдання, що стерилізація не повинна приводити до зміни білкових і екстрактивних речовин, вітамінів, органолептичних властивостей, зниження харчової та біологічної цінності продукту.

  Залежно від фізичних властивостей продуктів, які сте­рилізуються, та мети стерилізації застосовують різні способи знепліднення мікроорганізмів: тепловий (волога, дробова, суха сте­рилізація) і холодний (механічна стерилізація, йонізація, стерилізація ультразвуком та ультрафіолетовим випромінюванням) (рис.5.).

Рис. 5. Класифікація способів стерилізації

 

  Основним з них є теплова стерилізація внаслідок нагрівання про­дукту до високих температур (100°С і вище). Інколи застосовують низькотемпературну дробову стерилізацію, що полягає в багаторазо­вому нагріванні та охолоджуванні продукту.         Дробова стерилізація, запропонована Тиндалем і яка називається тиндалізацією, здійснюється при низьких температурах для продуктів, які не пере­носять температури 100°С (середовища з кров'ю, яєчним білком, м'ясні консерви). Принцип, покладений у мікробіологічну основу способу консервування тиндалізацією, полягає в наступному. При першому нагріванні, яке для досягнення потрібного ступеня стериль­ності недостатнє за тривалістю або температурним рівнем, гине більшість вегетативних клітин бактерій. Частина ж із них, в порядку самозахисту від умов, зовнішнього середовища, які змінилися в не­сприятливий бік, встигає перетворитися на спорову форму і завдяки цьому "рятується" від дії високої температури. Протягом міжварильного добового вистоювання при кімнатній температурі спори проростають, утворюючи вегетативні клітини, що гинуть під час повторних нагрівань.

  Відзначимо основні фактори, що впливають на вибір режимів те­плової стерилізації. Так як і при пастеризації, в стерилізації існує за­лежність між двома основними факторами - температурою нагрівання продукту і тривалістю її впливу. Природно виникає питання, що краще: довше стерилізувати за помірних температур чи стерилізувати швидко за високих температур? Для відповіді на це питання необхід­но прийняти до уваги міркування, стосовні до якості стерилізованої продукції та до організації процесу стерилізації з технічного боку. Встановлено, що для уповільнення хімічних реакцій, які спричиню­ють погіршення якості стерилізованої продукції (наприклад, меланоїдинові реакції), слід використовувати режим експрес-стерилізації, тобто вести термооброблення за можливо більш високих температур протягом дуже короткого проміжку часу. Проте таке оброблення не завжди можна реалізувати в існуючих стерилізаційних апаратах при даних теплофізичних характеристиках продукту (неможливо, напри­клад, за декілька секунд розігріти автоклав до 140°С, прогріти на всю глибину або після цього охолодити вміст консервної банки).

  Друга обставина пов'язана з тим, що при високотемпературній ко­роткочасній стерилізації встигають загинути мікроорганізми, але мо­жуть не встигнути інактивуватися ферменти, тому незважаючи на сте­рильність, такі консерви при зберіганні можуть піддатися ферментатив­ному псуванню. Ефективність стерилізації характеризують коефіцієнтом стерилізуючої дії, що являє собою логарифм відношення початкової N0 і кінцевої Nk кількості бактерій в одиниці об’єму продукту:

 

n = lg (N0 / Nk)

 

  Між максимальною температурою стерилізації і коефіцієнтом стерилізуючої дії існує прямолінійна залежність. Теплова стериліза­ція в тарі припускає такі основні операції: підготовка сировини, за­кладання і порціонування її в банки, герметизація (закатування) ба­нок та стерилізація. Для кожного продукту існує свій оптимум режи­му стерилізації, який визначається формулою стерилізації, що врахо­вує особливості продукту і тари. Стерилізацію продукту, розфасованого та упакованого в тару, здійснюють при температурах до 120°С, при цьому витримка стано­вить 20-200 хв. (залежно від місткості тари та виду продукту).

           Харчові продукти, піддані тепловій стерилізації у герметичній тарі, можуть зберігатися в доброму стані протягом декількох років. Тому такий спосіб консервування на сьогодні найрозповсюдженіший.

            Стерилізують консерви у автоклавах періодичної та безперервної дії. Для стерилізації застосовують гарячу пару та воду. У консервному виробництві часті­ше   всього   застосовують   вертикальні автоклави-стерилізатори на 2 або 4 ко­рзини, які мають автоматичні прилади для реєстрації та програмного регулювання  температури  і  тиску робочого середовища.    Вертикальний    автоклав являє собою циліндричний корпус  зі сферичним дном і сферич­ною кришкою , яка відкидається, та кріпиться на петлях і притискується до корпусу   барашковими   гайками   або спеціальним   кільцевим   зажимом . Для  герметизації  апарата  між корпу­сом і кришкою є кільцева гумова про­кладка. Кришка має противовагу , що полегшує її підйом та закривання автоклава. Всередині автоклава розміщуються перфоровані корзини. Над днищем розміщено барботер для подавання пари. Є запорні пристрої для продування , по­давання і спускання води, впускання пари, відведення конденсату. Контроль температури та тиску - за термометром і манометром. Після закупорювання банки вкладають у автоклавні корзини, які в свою чергу, встановлюють в апарат, заповнений водою. Герметично закривають кришку. Подаванням пари починається процес сте­рилізації за формулою, встановленою для даного виду продукту і ба­нок у технологічній інструкції.

  Крім вертикальних, в експлуатації знаходяться також горизон­тальні та безсіткові автоклави.

Нагрівання електричним струмом

За допомогою електричного струму можна нагрівати в дуже ши­рокому діапазоні температур, легко регулювати і точно підтримувати заданий температурний режим. Усі електричні нагрівачі прості за конструкцією, компактні й зручні в монтажі та обслуговуванні. Од­нак їх застосування стримується порівняно високою вартістю елек­троенергії.

  Залежно від способу перетворення електричної енергії на тепло­ву розрізняють нагрівання електричними опорами (омічне нагрівання),    індукційне    нагрівання,    високочастотне    нагрівання, інфрачервоне нагрівання. Обробка продуктів струмами ВЧ та інфрачервоним випромінюванням буде детально розглянута у спеціальній темі.

  Нагрівання електричним опором – найпоширеніший спосіб. Електричні нагрівачі за конструктивним оформленням бувають відкриті, закриті (з доступом повітря) і герметично закриті (без дос­тупу повітря). Найбільш досконалі й поширені герметично закриті нагрівачі, які складаються з металевої (сталевої, латунної, мідної або алюмінієвої) трубки 4, всередині якої запресована в наповнювачі 2 спіраль І з ніхромового дроту (сплав, що містить 20% хрому, 30-80% нікелю і 0,5-50% заліза). Тому їх називають трубчастими електронагрівачами, або ТЕНами (рис.6).

Рис.6. Трубчастий електронагрівач

  У якості наповнювача між корпусом і спіраллю ТЕНа застосову­ють в основному периклаз або кварцовий пісок; він слугує водночас електроізоляцією спіралі від металевої трубки і провідником теплоти.

  За допомогою ТЕНів можна нагрівати воду, розчини лугів і ки­слот, повітря, харчові жири і мінеральні масла. їх виготовляють різноманітної     довжини,     діаметра     і     конфігурації, а також різноманітної номінальної потужності. ТЕНи широко використовуються в тепловому обладнанні підприємств харчування: стра­воварильних котлах, жарильних і пекарських шафах, фри­тюрницях, сковородах та інших апаратах. Ними споряд­жається теплообмінна апара­тура багатьох харчових вироб­ництв малої й середньої по­тужності.

  Кількість теплоти, яку необхідно підвести в процесі нагрівання електричним струмом, визначається з теплового балансу:

Qе + Gctп= Gctк + Qв

 

де Qе - теплота, що підводиться до апарату електронагрівачем, Дж; Qв – втрати теплоти в довкілля, Дж..

  З рівняння теплового балансу одержуємо:

 

Qе = G c ( tк  -  tп ) + Qв

 

  Потрібна потужність електронагрівача (у Вт) становить:

 

де τ - час нагрівання, с; η - ККД електронагрівача.

  Електроконтактний спосіб нагрівання полягає в перетворюванні електричної енергії на теплову при проходженні змінного електричного струму промислової частоти (220 В, 50 Гц) через продукт як через опір. Проведені експеримен­тальні дослідження по вивчен­ню закономірностей кінетики електроконтактного нагріву ряду харчових продуктів (хліба, сосисок, м'ясного фар­шу, замороженої риби, бісквітного тіста), вивчений вплив різноманітних факторів на особливості процесу. Як приклад, на рис. 7 зобра­жені типові криві зако­номірності зміни основних па­раметрів      процесу     випічки бісквітного тіста (величини струму в електричному колі 1, темпера­тури матеріалу в центрі виробу 2 і вологості 3) залежно від трива­лості процесу. Тісто знаходилось поміж двома електродами, до яких підводили змінний струм частотою 50 Гц при напрузі 220 В.

Рис.7. Кінетика електроконтактного нагрівання бісквітного тіста

 Аналіз наведених залежностей дає змогу уявити процес електроконтактної випічки бісквітного тіста таким чином. На початку процесу, після за­микання електричного кола, величина струму швидко зростає. При цьому також швидко зростає і температура матеріалу. Цей період прогресивного зростання струму в колі й підвищення температури матеріалу до їхніх максимальних значень є фазою розігріву. Друга фаза - припинення зростання струму в колі й сталість температури. При цьому теплота, що виділяється, витрачається на інтенсивне ви­паровування вологи й зниження вологовмісту матеріалу, що тягне за собою збільшення електричного опору матеріалу і зменшення вели­чини струму. Третя фаза процесу (фаза охолоджування) характери­зується зниженням вологовмісту матеріалу, а отже, його провідності, що призводить майже до повного припинення струму в колі. Втрата вологи при цьому триває за рахунок теплоти, яка акумулювалася ма­теріалом. Готовність продукту настає при падінні в струму, що протікає через нього до 0,05-0,1 А. Тривалість випічки становить 13-18 хв., тобто скорочується приблизно в 3 рази порівняно з нагріван­ням у печах. Перепад температур окремих ділянок продукту, що об­робляється в процесі випічки, становить не більше ніж 2-3° С. Во­логість готового продукту відповідає нормативній документації. Ко­ефіцієнт корисного використання електричної енергії при електро­контактному обробленні досягає 97-98%.

Контрольні запитання

 

1.               Для чого використовують нагрівання в харчовій технології?

2.               Які знаєте способи нагрівання?

3.               Поясніть як проходить нагрівання водяною парою.

4.               Запишіт рівняння теплового балансу при нагріванні.

5.               Які апарати використовуютьл для варіння м'яса, м'ясних і ковбасних виробів, риби, овочів на пару?

6.               Для чого використовують охолодження і заморожування?

7.               Що таке пастеризація?

8.                Що таке стерилізація?

9.               Яких вимог дотримуються при пастеризації сировини?

10.              Які знаєте режими пастеризації, охарактеризуйте їх.

11.              Які знаєте способи стерилізації?

Попередня тема

На початок

Наступна тема