Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Program Files\Company\Трактори і автомобілі\ЛОГОТИП.jpg

Процеси і апарати харчових виробництв

Електронний підручник

Головна

Теоретичні відомості

Лабораторні та практичні роботи

Тести

Додатки

Список використаних джерел

 

5.4 Конденсація

 

1. Загальна характеристика процесу конденсації. Методи конденсації.

2. Поверхневі конденсатори, їх види та будова, принцип дії. Тепловий баланс поверхневих конденсаторів.

3. Конденсатори змішування, їх види, будова та принцип дії. Складання теплового балансу для конденсаторів змішування.

 

1. Загальна характеристика процесу конденсації. Методи конденсації

Конденсацією називають процес переходу пари або стиснутого до критичного стану газу в рідкий стан. Скраплення пари досягається охо­лоджуванням її, а газу - стискуванням з подальшим охолоджуванням.

Опис : конденсація

Рис. 1.  Конденсація

Процес конденсації широко застосовується в харчових виробни­цтвах для різноманітних цілей: створення розрідження у випарних, фільтраційних, сушильних та інших вакуумних установках; викорис­тання теплоти конденсації для нагрівання в теплообмінниках з паро­вим обігріванням; розподіл багатокомпонентних систем з різними температурами скраплення; скраплення пари спирту, вуглекислого газу (для одержання рідкої вуглекислоти), аміаку і фреонів у холоди­льних установках і т. д.

Опис : img1

Рис. 2. Пароутворення і конденсація

 

Апарати, в яких відбувається конденсація, називають конденса­торами. Конденсатори бувають двох типів: поверхневі, в яких пара (або газ), що конденсується, та охолоджуючий агент розділені повер­хнею теплопередачі, і змішування, в яких конденсація пари відбува­ється під час безпосереднього зіткнення з охолоджувальним теплоно­сієм. Звичайно охолоджувальним агентом є холодна вода, рідше -повітря та інші холодоносії.

 

2. Поверхневі конденсатори, їх види та будова, принцип дії. Тепловий баланс поверхневих конденсаторів.

Поверхневі конденсатори застосовують у тих випадках, коли не­обхідно отримати конденсат у чистому вигляді або сконден­сувати пару цінного продукту, наприклад, етилового спирту, винної пари та ін. Як поверхне­ві конденсатори широко засто­совують теплообмінники кожухотрубні, "труба в трубі", змійовикові та зрошувальні.

Розглянемо загальний ви­падок конденсації перегрітої водяної пари. Охолоджуючим агентом є вода. Конденсація здійснюється у вертикальному кожухотрубному протитечійному конденсаторі.

Графік змі­ни температур водяної пари, що конденсується, і охолоджуючої води в процесі конденсації показано на рис.3.

З урахуванням особливостей процесів, які протікають у конден­саторі, робочу поверхню його по висоті умовно розділяють на три зони: І - зона охолоджування перегрітої пари від температури tn до , температури насичення tн, II - зона конденсації пари, в якій процес протікає при tн = const, III - зона охолоджування отриманого в другій зоні конденсату від Ін до заданої кінцевої температури t. У працюю­чому конденсаторі таких чітких меж між зонами немає. При вико­нанні теплових розрахунків для кожної зони складається тепловий баланс і визначається необхідна поверхня теплообміну.

Рис.3. Графік зміни температур

Оскільки процеси в цих умовно позначених зонах за фізичною суттю різні, то площу поверхні теплообміну Fi розраховують стосовно до теплово­го навантаження Qi, коефіцієнта теплопередачі k і середньої різниці темпе­ратур ∆tсрі для кожної зони:

Fi = Qi / kitсрі

   Тоді загальна площа поверхні теплообміну конденсатора F, м2, дорівню­ватиме сумі

F1 + F2 + F3

   Позначивши витрати охолоджувальної води W, кг/с, її початкову і кінцеву температури відповідно tв.п. та tв.к., °С, запишемо рівняння теплового балансу в конденсаторі

 

Q = x (Q1 + Q2 + Q3) = W cв (tв.к.tв.п.)

де св -- питома теплоємність води, Дж/(кг-К); х — коефіцієнт, що вра­ховує теплові втрати від стінок конденсатора в навколишнє середовище (х = 0,95. ..0,97),

   Щоб розрахувати W, ∆tcp, ki, Fi складають теплові баланси для кожної зони:

 

Q1 =  xDcп.п (tп.пtн) = Wcи (tв.кtв1)

 

Q2 = xDr = W cв (t в1tв2)

 

Q3 = xDcк (tн  -  tк  ) =   Wcв ( tв.2  - tв.п. )

 

де сп.п., ск — питомі теплоємності перегрітої пари і конденсату відповідно, Дж/(кг-К);

r -  теплота конденсації насиченої пари, Дж/кг;  tв.1, tв2 — проміжні температури на межі зон, °С.

   З урахуванням рівнянь, рівняння теплового балансу в конденсаторі матиме вигляд

 

Q = xD (Icк tк ) = Wcв ( tв.к.tв.п.)

 

де і = сп.п. (tп.п.- tп) + r + cкtн - ентальпія перегрітої пари, Дж/кг. Звідси витрата охолоджувальної води, кг/с,

W =

 

   Якщо охолоджувальна вода з конденсатора буде виходити з якнайвищою температурою, то витрати її знизяться. Отриману при цьому гарячу воду можна використати на технічні потреби.

   Потрібні для розрахунку Fі проміжні температури охолоджувальної води tв1 i tВ2 визначають

t В1 = tв.к. -

 

tВ2 = tв.п. +

 

   Визначивши ці величини, можна знайти для кожної зони ∆tс.р.і, Кі і Fі  і загальну площу поверхні конденсатора F. У разі конден­сації пари без помітного охолодження конденсату конденсатор розраховують тільки стосовно II зони.

   Якщо поверхневі конденсатори використовують для створення розріджен­ня у вакуумних установках, то температура охолоджувальної води має бути нижчою від кінцевої температури конденсату не менше ніж на 5°С. Ступінь розрідження, яке створюється внаслідок зменшення об'єму пари під час її конденсації, залежить від початкової температури охолоджувальної води та її питомої витрати m = W / D, що може досягати 100...110 кг води на 1 кг пари. Чим більша різниця між температурою конденсації пари і кінцевою температурою утвореного конденсату, тим більшим буде розрідження в кон­денсаторі. Кількість повітря і газів, що не конденсуються і відсмоктуються з конденсатора, залежить від їхнього вмісту в парі та від щільності з'єднань. Вибираючи вакуум-насос, вважають, що при конденсації 1 кг пари в апарат орієнтовно потрапляє 0,008 м3 повітря.

Опис : Surface_condensor

Рис.4. Схема поверхневого конденсатора

 

У поверхневих конденсаторах, в яких охолоджувальним середовищем є повітря (рис.5.), пару через патрубок 6 подають у труби 5, зовнішня поверхня яких виконана ребристою, для збільшення поверхні теплообміну з боку повітря.

Рис.5. Схема повітряного поверхневого конденсатора

    Роз­поділ пари по трубах і відведен­ня конденсату через патрубок З здійснюється за допомогою ко­лекторів 7, розміщених з обох боків апарата. Гази, що не кон­денсуються, відводяться через патрубок 4. Повітря подають у міжтрубний простір вентилято­ром 8, що розміщується в пат­рубку 1. Щоб збільшити коефі­цієнт тепловіддачі від зовнішньої поверхні труб, повітря після вен­тилятора зволожують, подаючи через форсунки 2 воду.

Процес конденсації може за­стосовуватись для отримання із парової суміші фракцій конденсату з різним складом і тоді його називають фракційною конденсацією.

Опис : поверхневий конденсаторОпис : поверхневий конденсатор1

 

Рис.6. Поверхневі конденсатори

 

3. Конденсатори змішування, їх види, будова та принцип дії. Складання теплового балансу для конденсаторів змішування.

Застосування і класифікація конденсаторів змішування

Конденсатори змішування застосовуються для конденсації пари рідини, не розчинної у воді, або пари, що є невикористовуваним від­ходом того чи іншого процесу.

Ефективність роботи конденсаторів змішування залежить від ве­личини поверхні контакту охолоджуючої води і пари, тому для її збі­льшення охолоджуючу воду подають у конденсатор за допомогою різноманітних розбризкувальних приладів.

Залежно від способу виведення з апарата води і газів розрізняють конденсатори змішування мокрі і сухі (рис.7.).

Конструкційні особливості мокрих і сухих конденсаторів змішування

У конденсатор змішування разом з парою і водою, а також через нещільності апарата потрапляє повітря, що знижує ефективність тепло­обміну. Тому воно безперервно відсмоктується з конденсатора насосом.

 

Рис. 7. Конденсатори змішування

 

У мокрих конденсаторах суміш води й конденсату, а також пові­тря та інші гази, які не конденсуються, відводяться разом мокроповітряним насосом.

У сухих конденсаторах суміш води і конденсату відводиться зни­зу (як правило - самопливом), а повітря та гази відсмоктуються ваку­ум-насосом з верхньої частини конденсатора. Для відводу суміші во­ди і конденсату застосовують барометричну трубу.

Крім того, залежно від напрямку руху пари і води конденсатори змішування бувають прямоточні і протитечійні. На рис1.а,б пред­ставлені мокрі прямоточні та протитечійні конденсатори змішування. На рисунку 1,в зображено сухий протитечійний барометричний конденсатор. Пара на конденсацію надходить до конденсатора через штуцер 1 у нижній частині апарата. У конденсаторі розміщено ряд перфорованих сегментних полиць 2. Охолоджувальна вода подається на верхню полицю, після цього перетікає з полиці на полицю у ви­гляді тонких струмків через отвори та борти. Утворений конденсат разом з водою виводиться через патрубок у нижній частині апарата, для відводу суміші служить барометрична труба 5. Повітря відво­диться через патрубок 3 у верхній частині апарата і, минаючи бризкоуловлювач 4, висушеним вилучається з системи за допомогою ва­куум-насосу.                                                                                  

Опис : ротаційний конденсатор змішуванняОпис : бараметричний конденсатор змішування

 

 

Рис.8. Барометричний конденсатор            Рис.9. Ротаційний конденсатор                             

                   Змішування                                                       змішування

 

Контрольні запитання

 

1. Який процес називають конденсацією?

2. Які знаєте методи конденсації?

3. Для чого використовують поверхневі конденсатори?

4. Для чого використовують змішувальні конденсатори?

5. Від чого залежить ефективність роботи конденсаторів змішування ?

6. У чому полягає механізм створення розрідження у вакуумних установках із застосуванням процесу конденсації ?

7. Яке призначення барометричної труби ?

8. З якою метою використовують двоступінчастий барометричний конденсатор ?

9. Сформулюйте рівняння теплового балансу конденсатора.

10. Як визначаються витрати охолоджувальної води на повну конденсацію пари ?

11. Як визначається абсолютний тиск у конденсаторі ?

12. Як визначається кінцева температура барометричної води ?

13. Конструктивні особливості сухих конденсаторів.

14. Конструктивні особливості мокрих конденсаторів.

Попередня тема

На початок

Наступна тема