Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Program Files\Company\Трактори і автомобілі\ЛОГОТИП.jpg

Процеси і апарати харчових виробництв

Електронний підручник

Головна

Теоретичні відомості

Лабораторні та практичні роботи

Тести

Додатки

Список використаних джерел

 

5.5 Випаровування

 

1.              Загальна характеристика процесу випарювання. Методи випарювання і їх характеристика.

2.              Випарні установки періодичної дії, їх будова та принцип дії. Матеріальний та тепловий баланси. Визначення кількості випареної вологи.

3. Однокорпусна випарна установка безперервної дії, її будова та принцип дії. Особливості роботи випарних установок з тепловим насосом, ефективність застосування.

4. Багатокорпусні випарні установки безперервної дії, будова, принцип роботи.

 

1. Загальна характеристика процесу випарювання. Методи випарювання і їх характеристика.

 

Випарюванням називається процес концентрування розчинів тве­рдих нелетких речовин шляхом вилучення леткого розчинника під час кипіння. За допомогою випарювання одержують і перенасичені розчини, в яких після цього проводять кристалізацію, наприклад, розчини сахарози, фруктози, молочного цукру та ін.

Випарювання широко застосовують у цукровому, консервному, кондитерському, молочному та інших виробництвах для концентру­вання цукрових та вітамінних сиропів, плодових і овочевих соків, фруктово-ягідних начинок, молока, вершків та ін. Особливо важли­вий цей процес при виробництві цукру. Підраховано, що протягом одного сезону на цукрових заводах СНД випарюють близько 15-106 т води, а в США щорічно на підприємствах харчової промисловості випарюється майже 108т води з цукрового сиропу, фруктових соків, молока, кавових екстрактів і т. д.

У процесі випарювання рідкий леткий розчинник випаровується із розчину, внаслідок чого концентрація сухих речовин у ньому без­перервно збільшується. Перетворення рідини в пароподібний стан відбувається за будь-якої температури. Однак розрізняють два процеси: випаровування і кипіння.

Випаровування - це перехід речовини з рідкого або твердого ста­ну в газоподібний шляхом підведення до неї теплоти.

Причиною випаровування з вільної поверхні рідини є тепловий рух її молекул. Після нагрівання рідини до відповідної температури в ній з'являються молекули, що володіють енергією, яка дозволяє їм подолати сили зчеплення і піти в довкілля. Проте не всі ці молекули залишаються в довкіллі: після зіткнення з молекулами газу частина їх повертається до поверхні випаровування. Молекули, що повертають­ся, можна розподілити на дві частини. Молекули з достатньо висо­кою кінетичною енергією, переборюючи значні сили зчеплення пове­рхневого шару рідини, проникають усередину та залишаються в ній. Інша частина молекул з менш високим енергетичним рівнем відбива­ється від поверхні рідини і остаточно залишається в довкіллі.

Кипінням називається процес переходу рідини, що знаходиться при температури насичення або дещо перегрітої відносно цієї темпе­ратури, в пару всередині її об'єму з утворенням парових бульбашок. Процес пароутворення пов'язаний з підведенням теплоти, необхідної для фазового переходу рідини в пару, що називається теплотою паро­утворення. Необхідна кількість підведеної теплоти (в Дж) визнача­ється рівнянням

 

Q = G-r,                               

       де G - кількість пари, що утворюється, кг; r - теплота пароутво­рення, Дж/кг.

Температура киплячої рідини непостійна, вона зменшується в мі­ру віддалення від поверхні нагрівання .

Розрізняють кипіння в об'ємі рідини (об'ємне кипіння) і на пове­рхні нагрівання (поверхневе кипіння). У першому випадку бульбаш­ки пари зароджуються в будь-якій точці об'єму рідини під час знач­ного її перегрівання відносно температури насичення (TP>TS), що можливо або при різкому зниженні тиску над рідиною, або за наяв­ності в рідині внутрішніх джерел теплоти. У випадку поверхневого кипіння бульбашки пари утворяться тільки на поверхні нагрівання в окремих її точках - центрах пароутворення. Центрами пароутворення є нерівності поверхні нагрівання (мікровпадини, шорсткості, тріщи­ни), бульбашки газу або пари і найдрібніші тверді частинки. Для су­часної теплоенергетики характерне поверхневе кипіння на стінках труб, каналів, циліндричних, сферичних та інших поверхонь. Встано­влене існування двох основних видів поверхневого кипіння: бульбашкового і плівкового. Під час бульбашкового кипіння на поверхні нагрівання періодично утворюються бульбашки пари, для зароджен­ня яких рідина повинна бути перегрітою. Бульбашки перегрітої пари, досягнувши розмірів 2-3 мм, відриваються від стінки і починають рухатися вгору під впливом підйомної архімедової сили, збільшую­чись в об'ємі в десятки разів за рахунок інтенсивного випаровування навколишньої рідини. Об'єм бульбашки пари тим більший, чим ви­щий перегрів рідини і чим більший час спливання бульбашки. Вста­новлено, що приблизно 95% пари утворюється під час руху бульба­шок у товщі рідини та 5% - під час розвитку їх на поверхні нагріван­ня. Коли парових бульбашок стає дуже багато, то вони починають зливатися між собою, утворюючи на поверхні нагрівання парову плі­вку. Такий вид кипіння називають плівковим.

Класифікація методів випарювання

Існують три методи випарювання: 1) поверхневе випарювання, що здійснюється шляхом нагрівання розчину на теплообмінній пове­рхні за рахунок підведення теплоти до розчину через стінку теплооб­мінного апарата від гріючої пари; 2) адіабатичне випарювання, що відбувається шляхом миттєвого випаровування перегрітого розчину в камері, де тиск нижчий, ніж тиск насиченої пари; 3) випарювання шляхом контактного випаровування, під час якого розчин нагріваєть­ся під час прямого контакту між розчином та гарячим теплоносієм (газом або рідиною), які рухаються. Найчастіше використовують по­верхневе випарювання.

Для нагрівання розчинів до температури кипіння використову­ють різноманітні теплоносії, але найбільше застосовують водяну па­ру, яка в цьому випадку називається гріючою. Утворена під час випа­рювання розчину пара називається вторинною, її теплоту може бути використано в теплообмінних апаратах, які працюють під меншим тиском.

Процес випарювання розчинника з розчину можна проводити під вакуумом, за атмосферним та підвищеним тиском.

Під час випарювання під вакуумом знижується температура ки­піння розчину, що дає можливість використати для обігрівання апа­рату пару низького тиску. Цей спосіб особливо застосовується під час випарювання харчових розчинів, чутливих до високих темпера­тур. Перевагою процесу випарювання під вакуумом є зменшення втрат теплоти в навколишнє середовище, а також збільшення корисної різниці температур між гріючою парою та киплячим розчином. Це дає змогу зменшити поверхню теплообміну та габарити всього вакуум-випарного апарата.

При випарюванні під атмосферним тиском утворена вторинна пара звичайно не використовується і викидається в атмосферу.

Випарювання за підвищеного тиску викликає підвищення темпе­ратури кипіння розчину і дає можливість використання вторинної па­ри як теплоносія в інших теплообмінниках. Можливість застосування цього способу випарювання залежить від стійкості компонентів роз­чину, що випарюється.

Процес випарювання можна здійснювати в одному апараті (однокорпусна установка) або в ряді послідовно з'єднаних випарних апаратів (багатокорпусна установка). В однокорпусній випарній установці теплота гріючої пари використовується одноразово, а теп­лота вторинної пари звичайно не використовується. У багатокорпус­ній випарній установці вторинна пара, яка виходить з будь-якого по­переднього корпуса, є гріючою парою для наступного, в якому роз­чин кипить за більш низького тиску. Цей метод проведення процесу забезпечує значну економію теплоти і тому має широке розповсю­дження у промисловості. За методом ведення процесу розрізняють періодичне та безперервне випарювання. Апарати і установки пері­одичної дії використовуються у виробництвах малого масштабу, коли економія теплоти не має великого значення, або для випарювання розчинів до високих остаточних концентрацій.

 

2. Випарні установки періодичної дії, їх будова та принцип дії. Матеріальний та тепловий баланси. Визначення кількості випареної вологи.

Випарні апарати призначені для проведення процесів випарю­вання, їх класифікують за певними ознаками: родом теплоносіїв або методом обігрівання; розташуванням і видом поверхні теплообміну (компоновці та конструкції поверхні нагрівання); розташуванням ро­бочих середовищ; режимом і кратністю циркуляції розчину та ін.

Найбільше застосовуються випарні апарати з паровим обігріван­ням, тому що водяна пара характеризується високою теплотою кон­денсації, високим коефіцієнтом тепловіддачі при конденсації; парове обігрівання характеризується гнучкістю регулювання.

За розміщенням поверхні теплообміну апарати можуть бути вер­тикальними, горизонтальними та похилими. Поверхня теплообміну може бути конструктивно оформлена у вигляді пучка труб, змійови­ка, кільцевих елементів або у вигляді парової оболонки.

За режимом руху киплячої рідини випарні апарати бувають з ві­льною, природною, примусовою циркуляцією і плівкові. За кратніс­тю циркуляції розрізняють випарні апарати з однократною і багато­кратною циркуляцією киплячого розчину.

Існує велика різноманітність конструкцій випарних апаратів. Ни­ні є тенденція до зменшення кількості типів і конструктивних різно­видів апаратів за рахунок уніфікації вузлів та деталей.

Опис : 220px-Vyparnyk

Рис.1. Випарювальний апарат

 

Враховуючи велике значення харак­теру циркуляції розчину, звичайно її й беруть як визначальну ознаку під час розгляду конструкцій випарних апаратів. Для випарювання в'язких проду­ктів та продуктів, що кристалізуються в малотоннажних виробництвах, за­стосовують оболонкові випарні апа­рати періодичної дії з вільною цирку­ляцією і паровим обігріванням (рис.2.).

Рис. 2. Випарний апарат з паровою сорочкою

Слабко концентрований розчин подається в апарат 1, де вна­слідок обігрівання виникає вільна ци­ркуляція. Підігрівання ведеться па­рою, яка надходить в оболонку 2, до температури кипіння. Після випарю­вання до необхідної концентрації ви­парений розчин спускається з апарата і апарат знову наповнюється неконцентрованим розчином.

 Матеріальний і тепловий баланс однокорпусного випарного апарата

 Для складання матеріального і теплового балансів однокорпусного випарного апарата приймемо такі позначення: G - кількість розчину, що надходить на випарювання, кг/с; G\ - кількість кінце­вого продукту, кг/с; W - кількість випареної води, кг/с; а та b -відповідно початкова і кінцева концентрації сухих речовин розчи­ну, мас, %. Рівняння матеріального балансу всього процесу випа­рювання має вигляд:

G = Gi + W.                       (1)                   

 

Запишемо рівняння матеріального балансу по абсолютно сухій речовині, згідно з яким кількість сухої речовини, що знаходиться в розчині до і після випаровування, не зміниться. Отже

         (2)

 

За рівняннями (1) і (2) визначають кількість упареного розчи­ну G1 остаточну концентрація розчину b, кількість випареної води W:

Складемо тепловий баланс випарного апарата і визначимо витра­ту теплоти на випарювання і витрату гріючої пари.

Введемо додаткові позначення: Q - витрата теплоти на випарю­вання, Вт; D - витрата гріючої пари на випарювання, кг/с; і, і1, і2 - відповідно ентальпія вторинної пари на виході її з апарата, ентальпія гріючої пари і конденсату, Дж/кг; св, сп , ск - відповідно питома теп­лоємність води, початкового (вихідного) і кінцевого (згущеного) роз­чину, Дж/(кг-К); tn, tK - температура розчину на вході в апарат (почат­кова) і розчину на виході його з апарата (кипіння), °С; QB - витрата теплоти на компенсацію втрат у довкілля, Вт.

Надходження теплоти в апарат складається з теплових потоків гріючої пари Di\ і вихідного розчину Gcntn. Витрата теплоти дорівнює сумі теплових потоків конденсату D\2, згущеного розчину (G - W) СК1К, вторинної пари Wi та теплових втрат у довкілля QB. Тоді

   

Витрата гріючої пари на випаровування розчину складає

 

 

 

де перша складова правої частини — витрата пари на нагрівання розчину до температури кипіння, друга - на випарювання води з роз-   ' чину, третя - на компенсацію теплових витрат у довкілля.

Відношення загальної витрати пари D до кількості води, що ви­парюється W, називають питомою втратою пари: т = D/W.

 

3. Однокорпусна випарна установка безперервної дії, її будова та принцип дії. Особливості роботи випарних установок з тепловим насосом, ефективність застосування.

Обмежене застосування знаходять також випарні апарати з віль­ною циркуляцією, обладнані змійовиковою або трубчастою поверх­нями теплообміну.

Випарні апарати з природною циркуляцією розчину поділяються на апарати з центральною циркуляційною трубою, з осьовою зоною кипіння і з виносною гріючою камерою.

 

 

                       

Рис.3. Випарний апарат з центральною циркуляційною трубою

Випарний апарат з центральною циркуляційною трубою (рис.3.) має гріючу камеру / з трубчастою поверх­нею нагрівання, утворену пучком труб з двома трубними решітками, які зна­ходяться в кожусі-обичайці. Вихідний розчин подають в апарат через штуцер 3. Гріюча пара надходить через штуцер 2 в міжтрубний простір, а конденсат відводиться через штуцер 9.

Киплячий розчин разом з вторин­ною парою рухається в кип'ятильних трубах 5 угору, а по центральній цир­куляційній трубі 11 холодний розчин опускається вниз. Таким чином, за ра­хунок різниці густин розчину в цирку­ляційній трубі та парорідинної суміші в кип'ятильних трубах забезпечується природна організована циркуляція роз­чину. Вторинна пара у вигляді парорідинної суміші  викидається в паровий сепараційний простір 7, з якого він надходить до бризкоуловлювача 4. Бризкоуловлювач призначе­ний для відділення піни і крапель розчину від вторинної пари; це від­бувається завдяки зміні швидкості і напрямку руху вторинної пари. Рідина, що при цьому виділилася, стікає по трубі 6 у гріючу камеру, а вторинна пара через штуцер 5 виходить з випарного апарата. Конце­нтрований розчин, що є цільовим продуктом, витікає з нижньої час­тини гріючої камери через штуцер 10. Інколи циркуляційну трубу в апаратах з трубчастою поверхнею нагрівання розміщують ексцент­ричне або виносять за межі гріючої камери.

Апарат з винесеною гріючою каме­рою (рис.4.) складається з гріючої ка­мери 1, виконаної з труб, сепаратора 2 з бризкоуловлювачем 3 та циркуляційної труби 4, з'єднаної з нижньою камерою 5. Гріюча пара надходить у міжтрубний простір трубної камери і обігріває тру­бки,  заповнені рідиною.  Парорідинна суміш, що утворюється, розділяється в сепараторі на вторинну пару і рідину, що надходить у циркуляційну трубу 4. За рахунок збільшення висоти трубок до 4-5 м створюється значна різниця тиску парорідинного стовпа в трубках / і стовпа рідини в циркуляційній трубі 4, що забезпечує інтенсивну природну циркуляцію.

Цьому сприяє також те, що циркуляційна труба не обігріваєть­ся. Для покращення відділення пари і рідини парорідинна суміш вводиться з гріючої камери в сепаратор тангенціа­льне. Перевага цих випарних апаратів полягає також у тому, що гріюча ка­мера розміщена окремо; це дає змогу легко її оглядати і здійснювати очи­щення внутрішньої поверхні. Апарат з примусовою циркуляцією принципово відрізняється від апарата з винесеною гріючою камерою тим, що між цирку­ляційною трубою 4 і нижньою каме­рою 5 (див. Рис.4.) встановлюється насос. Швидкість рідини в трубках за рахунок роботи  насоса піднімається до 2-2,5 м/с, що забезпечує більш ін­тенсивну циркуляцію.

Рис. 4. Випарний апарат з винесеною гріючою камерою

Опис : з виносною гріючою парою

Рис. 5. Випарний апарат з винесеною гріючою камерою

 

Опис : випарний апарат з виносною гріючою парою

Рис. 6. Випарні апарати з винесеною гріючою камерою

Опис : випарні апарати з внутрішніми нагрівальними камерами

Рис. 7. Випарні апарати з внутрішніми нагрівальними камерами

 

 Роторно-плівкові випарні апарати (рис.8.) все частіше застосовується для випаровування високов'язких і пастоподібних термолабільних розчинів. Всередині гріючої камери 3, яка оточена нагрівальною паровою оболонкою 4, є ротор 5 з лопатями 6.

Рис.8. Роторно-плівковий випарний апарат

 

 Ротор приводиться в обертання з частотою 1-Зс-1. Надходячи в апарат, розчин розподіля­ється устроєм 2, що обертається разом з валом ротора, по стінці кор­пусу і стікає у вигляді тонкої плівки під дією сили тяжіння. Під час течії розчин концентрується внаслідок випаровування розчинника. Вторинна пара виходить з апарата через сепаратор 1. У міру випарю­вання розчинника на стінці корпусу утворюється пастоподібний або навіть сухий залишок розчиненої речовини, що знімається з поверхні яка обогрівається лопатями 6. Проміжок між лопаттю і стінкою апа­рата становить 0,4-1,5 мм. Час перебування рідини в апараті (залеж­но від продуктивності, фізичних властивостей розчину, частоти обер­тання ротора) становить 10-30 с, що є головною перевагою апарата.

Апарати мають площу робочої поверхні до 40 м2 і рекоменду­ються для проведення процесів випаровування широкої номенклату­ри харчових продуктів - молока, цукрових розчинів, екстрактів кави та цикорію, клейових бульйонів, соків, томатної пасти та ін.

Опис : вакуумний вмпарний апарат з виносним вертикальним кипятильником

Опис : wpid-vakuum-vyparnyj_aparat_fmt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис.9. Вакуумно-випарний апарат             Рис.10. Вакуумно-випарний апарат з

                                                                        виносним вертикальним кип’ятильником

Опис : 216282_vakuumno_vyparnaya_ustanovka_apparat_bu

Рис.11. Вакуумно-випарна установка       

     

4. Багатокорпусні випарні установки безперервної дії, будова, принцип роботи.

Будова і принцип дії багатокорпусних випарних установок безперервної дії

       За напрямком підведення і відведення розчину й пари багатокорпусні ви­парні установки можна поділити на прямотечійні (рис.12,а), протитечійні (рис.12,б) і з паралельним підведенням живлення (рис.12, в).

 

Рис. 12. Схеми живлення випарних установок

        За най­поширенішою прямотечійною схемою розчин послідовно проходить через усі корпуси установки, з яких кожний наступний обігрівається вторинною па­рою попереднього корпусу; первинною парою обігрівається лише перший корпус.

       Перевагами прямотечійної БВУ є найчастіше непримусовий (без витрати зовнішньої енергії) рух розчину через усю установку і мінімальні тепловтра­ти з випареним розчином, що відводиться при температурі кипіння в останньому корпусі. Недоліком цієї схеми є несприятливі умови теплопере­дачі: найбільш концентрований розчин випарюється (кипить) при найнижчій температурі, коли в'язкість і концентрація СР максимальні, а теплоємність і теплопровідність мінімальні. Звідси випливає і мінімальне значення коефіці­єнта тепловіддачі.

       За умовами теплопередачі вигідніші БВУ з протитечією розчину і пари. В них початковий розчин рухається в напрямку від останнього корпусу до першого, а первинна і вторинна пари — у протилежному напрямку, внаслі­док чого розчин кінцевої концентрації (найбільш в'язкий) випарюється при найвищій температурі.

       Суттєвим недоліком протитечійної схеми є необхідність примусового пе­реміщення розчину в напрямку зростання тиску, що потребує встановлення насосів між корпусами. Крім того, концентрований розчин, виходячи із пер­шого корпусу (з високою температурою), виносить більшу кількість тепло­ти, ніж у прямотечійних установках. Недоліки прямотечійних схем менш суттєві, ніж протитечійних, тому вони стали найпоширенішими в харчовій промисловості.

       У ряді випадків (наприклад, у разі кристалізації розчинів) у БВУ вико­ристовують паралельне живлення корпусів розчином. При такому живленні концентрація розчину в кожному корпусі змінюється від початкової до кінце­вої, а пара, як і в попередніх схемах, рухається послідовно від першого кор­пусу до останнього. В цьому самому напрямку знижуються робочий тиск і температури кипіння розчинів у корпусах. Паралельне живлення застосову­ють при випарюванні розчинів, із яких видаляється невелика кількість роз­чинника.

       Багатокорпусні випарні установки, як концентратори розчинів, одночасно можуть бути джерелом пари пониженого потенціалу для інших технологіч­них процесів. Вторинною парою, відібраною з одного або кількох корпусів, можна постачати інших споживачів, а також нагрівати початкові розчини пе­ред подаванням їх у випарні апарати.

Опис : завантаження

Рис.13. Багатокорпусна випарна установка

 

       Видалену із установки для сторонніх потреб вторинну пару називають екстрапарою. Доцільність відбирання екстрапари очевидна, оскільки її одер­жують після одно - або багаторазового використання теплоти первинної пари для досягнення основної мети - концентрування розчину. Економічність відбирання екстрапари зростає у міру збільшення номера корпусу, з якого відбирають екстрапару. Із різних корпусів відводиться екстрапара різного по­тенціалу; кількість і температура відбираної пари зумовлюються потребами її споживачів.

       На рис.14. показано схему чотирикорпусної установки з допоміжним обладнанням. Схемою передбачається відбирання екстрапари із першого і другого корпусів (Е1, і Е2) на нагрівання початкового розчину; із третього корпусу передбачається відбирання екстрапари Е3 на інші технологічні по­треби.

Рис. 14.  Схема чотирикорпусної випарної установки:

1- насос; 2- підігрівник І ступеня; 3 - підігрівник П ступеня; 4 - випарні апарати;

5 - конденсатор; 6 - вакуум-насос; 7 - збірник барометричної води; В  - вода;

К - конденсат; НГ - гази, що не конденсуються; В' — барометрична вода

 

       Щоб створити розрідження, в останньому корпусі встановлюють конден­сатор і вакуум-насос.

Випарна установка плівкового типу

       Термолабільні розчини і ті, що піняться, випарюють у випарних апара­тах, у нагрівальних камерах яких випаровування відбувається в основному в плівці розчину, що рухається по поверхні теплопередачі. Такі апарати діста­ли назву плівкових. Вони характеризуються високою інтенсивністю теп­лообміну при малих температурних напорах (можуть працювати при ко­рисній різниці температур 2...З0 К).

       Плівкові апарати мають аро сепарат (6…9 м) нагрівальні камери, співвісні з аро сепаратором. Залежно від напрямку руху плівки їх поділя­ють на апарати з висхідною і з спадною плівками.

       В апаратах з висхідною плівкою (15,а) нагрівальні труби заповнюють розчином, який подають знизу, звичайно на 25 % їхньої висоти. Утворена в цій зоні вторинна пара переміщується вгору зі швидкістю до 20 м/с, захоплюючи з собою плівку рідини. На шляху руху плівки розчин випарюється. При плівковому режимі гідростатичної депресії практично не­має, а корисна різниця температур може бути зменшена до 2…3 К. Це дає можливість при заданих температурних напорах у БВУ збільшити кількість корпусів.

       В апаратах із спадною плівкою (рис. 15, б) початковий розчин подають зверху в нагрівальну камеру, де він розподіляється по тру­бах і, стікаючи у вигляді плівки, випарюється. Вторинна пара разом з ріди­ною рухається вниз, де в сепараторі відділяється від рідини. Застосування плівкових апаратів у молочній промисловості дало можливість ефективно експлуатувати БВУ з п’ятьма сімома корпусами в поєднанні з термокомпресією і досягти кратності випаровування W / D = 10 … 14.

 

 

Рис. 15. Схеми випарних апаратів

а – з висхідною плівкою; б – із спадною плівкою; в – з пластинчастою нагрівальною камерою; 1 – нагрівальна камера; 2 – паро сепаратор.

Опис : плівковий випарний апарат

Рис.16. Плівковий випарний апарат

Опис : плівкові випарні апарати

Рис.17. Плівкові випарні апарати

Явища, які супроводжують процес випарювання розчинів

           У процесі випарювання розчинів можливі утворення накипу на поверхні труб, піноутворення та бризковиніс.

            Процес утворення накипу відчиняється загальним законам кристалізації із розчинів, які містять сілікати Са та Mg і сульфат Са. При температурі вище 700 С розчинність цих солей значно знижується і вони виділяються у вигляді кристалів на поверхні теплообміну, а потім до утвореного осаду прикипають взважені частки, які містяться у розчині. В умовах утворення накипу інтенсивність випарювання значно зменшується, через що виникає необхідність чищення апарату.

              Інша причина утворення накипу пояснюється термічним розкладанням гідрокарбонатів з утворенням карбонатів.

               Пониженню накипоутворення сприяє пом’якшення розчинів за допомогою катіоніта, електромагнітна і ультразвукова обробка розчинів і проведення процесів під вакуумом, коли температура кипіння розчинів менша 700 С.

                Простір сепаратора випарного апарата повинен забезпечувати достатньо повне відділення вторинної пари від крапель згущуваного розчину для запобігання втрат продукту і забруднення ним вторинної пари, яка поступає у наступний корпус. Висока в’язкість і низький поверхневий натяг розчину сприяє піноутворенню  і , відповідно, бризко виносу, тоді як розчини з малою в’язкістю і високим поверхневим натягом не утворюють піни. При згущенні рідин, які не піняться, висоту сепараційного простору приймають близько 1,5 м і збільшують його до 3-4 м для пінних рідин. Таким чином, правильний вибір розмірів сепараційного простору повинен забезпечити запобігання виносу часток рідини із апарата. У якості допоміжного пристрою для отримання практично сухої пари застосовують бризковідділювачі.

 

 

 

Матеріальний і тепловий баланс багатокорпусних випарних установок

       Матеріальний баланс БВУ в цілому складають за аналогією з випарю­ванням в однокорпусному апараті. Витрата випареної води в БВУ (див.рис.6), кг/с.

 

W = W1 + W2 + W3 + …Wn

 

       Витрата розчину, що виходить із будь-якого корпусу, кг/с.

 

Sі = Sі-1 - Wі

 

       Масова концентрація розчину, що виходить з і-го корпусу,

 

хі = Sn xn / (SnW1W2 - …Wі) = Sn xn / Sі

 

       Якщо БВУ працює з паровідбиранням, то  Wі = Еs + Wі +1, де Е — вит­рата екстрапари, відібраної на сторонні потреби (паровідбір), кг/с. Тоді для установки з n корпусами

Dі  = Wі  + E1 + E2 + E3 + …En

 

Сумарна витрата випареної води в такій установці (продуктивність уста­новки), кг/с/

 

W  = Е1 + 2E2 + 3E3  + nEn

 

       Рівняння дає можливість визначити витрату вторинної пари, що відводиться із останнього корпусу установки, кг/с/

 

En = {W – [E1 + 2E2 + 3E3 + … + ( n – 1) En – 1]} / n

 

       Якщо установка працює під розрідженням, то Е - витрата пари, що над­ходить у конденсатор.

       Тепловий баланс БВУ не може бути виражений однією формулою. При тепловому розрахунку БВУ він складається для кожного корпусу окремо  наведеними в розрахунку однокорпусних ви­парних апаратів.

Витрата нагрівної пари Dі що надходить   в і-й корпус (див. рис. 2), кг/с.

 

Dі = Wі – 1 - Е

      

       Якщо екстрапара  не відбирається, то  Dі =  Wі – 1.

 

Контрольні запитання

 

1.      Що таке випарювання?

2.      Які є методи втипарювання?

3.      Як класифікують випарні апарати?

4.      Чим відрізняється однокорпусна випарна установка від багатокорпусної?

5.      Поясніть будову і принцип дії однокорпусної випарної установки.

6.      Поясніть будову і принцип дії багатокорпусної випарної установки.

7.      Наведіть схему розрахунку матеріального балансу багатокорпусної випарної установки.

8.      Наведіть схему розрахунку теплового балансу багатокорпусної випарної установки.

9. Які конструкції випарювальних установок застосовуються в промисловості?

10. За рахунок чого відбувається економія гріючої пари в багатокорпусних

    установках ?

11. Опишіть схему примотечійної багатокорпусної випарювальної установки

12. Опишіть схему противотечійної установки.

13. У наслідок чого виникає явище самовипаровування?

14. Як розподіляються сумарна корисна різниця температур багатокорпусної випарної установки по корпусах?

15. Як впливає накип на роботу корпусів випарної установки?

16. Які причини утворення накипу?

17. Який механізм утворення бризковиносу?

Попередня тема

На початок

Наступна тема